Kard. Joachim Meisner nie żyje
Były arcybiskup Kolonii, kardynał Joachim Meisner zmarł w środę rano podczas urlopu w Bad Fuessing w wieku 83 lat – podała w środę rozgłośnia katolicka Koelner Domradio. Pochodzący z Wrocławia Meisner kierował przez 25 lat największą niemiecką diecezją.
Meisner utrzymywał bliskie kontakty z papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Uważany był za najbardziej wpływowego przedstawiciela konserwatywnego skrzydła Kościoła katolickiego w Niemczech. Krytycznie oceniał reformy papieża Franciszka. Meisner został w 1988 roku arcybiskupem metropolitą Kolonii. Przez 25 lat stał na czele najstarszej i najbogatszej diecezji na świecie, liczącej prawie 2,1 miliona wiernych. W 2014 roku odszedł na emeryturę. Urodził się 25 grudnia 1933 roku w niemieckim wówczas Wrocławiu. Jego ojciec zginął podczas wojny. Rodzina przyszłego kardynała uciekła w 1945 roku przed Armią Czerwoną na Zachód i osiedliła się w Turyngii, w NRD.
Meisner studiował filozofię i teologię w Erfurcie, a w 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzynaście lat później został nominowany na biskupa Erfurtu/Meiningen. W 1980 roku objął stanowisko biskupa Berlina. Niemiecki hierarcha nie krył krytycyzmu wobec komunistycznego systemu NRD. Domradio podkreśla, że przez całe swoje życie zabiegał o pojednanie z narodami w Europie Środkowej: Polakami, Czechami i Słowakami. Pełnił funkcje szefa podkomisji Episkopatu Niemiec do spraw Europy Środkowej i Wschodniej, był też przewodniczącym charytatywnej organizacji kościelnej Renovabis specjalizującej się w pomocy mieszkańcom krajów wschodnioeuropejskich.
W grudniu 1988 roku Meisner został przeniesiony do Kolonii. Kierował kolońską diecezją do przeniesienia w stan spoczynku w 2014 roku. Kard. Meisner miał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, był ponadto obywatelem honorowym Trzebnicy. W 2014 roku kardynał otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Kard. Meisner miał krytyczny stosunek do imigrantów. Jego następca w Kolonii – Rainer Maria Woelki reprezentuje całkowicie odmienne stanowisko w tej kwestii.
Nabożeństwo żałobne za zmarłego odbędzie się w środę w katedrze kolońskiej o godz. 18.30.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |