
Kard. Kazimierz Nycz, fot. PAP/Szymon Pulcyn
Kard. Kazimierz Nycz będzie legatem papieskim na niedzielnych uroczystościach w Gnieźnie
Mimo śmierci papieża Franciszka, kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w niedzielnych obchodach jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski jako legat papieski. Decyzję potwierdził Watykan.
Papież zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. Powstało wówczas pytanie, czy kard. Nycz będzie legatem papieskim podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. „Watykan potwierdził, że tak” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej kard. Nycz. Poinformował też, że w sobotę weźmie udział w pogrzebie papieża, a w niedzielę będzie przewodniczył mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej jako legat.
Słowo papieża Franciszka
19 marca papież Franciszek podpisał specjalne słowo przygotowane na kwietniowe uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej, skierowane na ręce kard. Kazimierza Nycza, legata papieskiego na jubileuszowe obchody.
W środę archidiecezja gnieźnieńska opublikowała treść przesłania – jak wskazano – „z zachętą, by w tych dniach żałoby i pożegnania, pamiętać o Ojcu Świętym przede wszystkim w modlitwie”.

W swoim przesłaniu na 1000-lecie pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej papież Franciszek podkreślił, że „raduje się wielce Matka Kościół świętym Rokiem Jubileuszowym, kiedy doniosłość tego błogosławionego i zbawiennego czasu, w którym chrześcijanie, z niewysłowionej Bożej miłości, doświadczają nigdy nie zawodzącej nadziei, objawia się także wyraźnie przy szczególnych okazjach, z powodu których sama nadzieja aż dotąd żywiej jaśnieje.
Gnieźnieńskie uroczystości
Kościelne obchody jubileuszu rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po nabożeństwie do kościoła św. Michała Archanioła wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha.

W niedzielę relikwie zostaną przeniesione procesyjnie do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 10.00 sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata kard. Kazimierza Nycza. Odczytane zostanie przesłanie zmarłego papieża Franciszka.
Suma odpustowa
W czasie niedzielnej mszy św. zostanie użyty pochodzący z ok. 1180 roku kielich Dąbrówki, tzw. kielich królewski. Pod koniec eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne 10 misjonarzom szykującym się do wyjazdu do Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru.
Po sumie odpustowej będzie okazja do bezpłatnego zwiedzania Wzgórza Lecha. Z okazji 1000–lecia koronacji pierwszych królów polskich został wydany banknot kolekcjonerski. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek.
Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku, uroczystość odbyła się najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była niemal na pewno katedra gnieźnieńska. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |