fot. PAP/Tomasz Gzell

Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu za uchodźców

Ekumeniczne nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” odbędzie się 10 października w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza – informuje Wspólnota Sant’Egidio. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Nie jesteśmy skazani na nieczułe milczenie”.

Modlitwa „Umrzeć z nadziei” upamiętnia osoby, które zginęły w drodze do Europy i na inne kontynenty w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin.

Nabożeństwo odbędzie się w czwartek 10 października o godz. 19.00 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie. „Zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami” – informuje Wspólnota.

Kard. Kazimierz Nycz podczas nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” we wrześniu 2023 roku, fot. PAP/Tomasz Gzell

Liturgia jest wyrazem solidarności z uchodźcami oraz wezwaniem do szukania rozwiązań wykraczających poza prostą opozycję budowania murów i niekontrolowanego otwierania granic. „Rozwiązań, które będą łączyć bezpieczeństwo narodowe z wrażliwością humanitarną” – wskazała Wspólnota Sant’Egidio.

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 roku. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy życie straciło ponad 40 tys. uchodźców, kolejnych kilkanaście tysięcy uznaje się za zaginionych.

fot. Justyna Nowicka/ Misyjne Drogi

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich, założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”.

Wspólnota – zgodnie z informacją – skupia się na tworzeniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami – inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze