Kard. Kazimierz Nycz: pielgrzymki na Jasną Górę stały się nową formą duszpasterstwa
Pielgrzymki na Jasną Górę stały się w XXI wieku nową formą duszpasterstwa, która nieustannie się rozwija – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak ocenił, ich uczestnicy uczą się budowania wspólnoty i miłości do Kościoła.
W przesłaniu opublikowanym w piątek na stronie archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz zachęcił do wzięcia udziału w pielgrzymowaniu na Jasną Górę.
W sierpniu ze stolicy wyruszy sześć pielgrzymek pieszych – 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, wraz z którą idą także przedstawiciele służb mundurowych, 41. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza, 18. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin, 33. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin, 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana „paulińską”, Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła.
Zdaniem kard. Nycza, pielgrzymowanie na Jasną Górę w XXI wieku stało się nową formą duszpasterstwa, która nie tylko się utrzymuje, ale także rozwija.
Hierarcha zwrócił uwagę, że mimo mniejszej liczby pątników niż w latach 90. XX wieku, obecnie zmienił się charakter pielgrzymowania.
>>> Idą w skwarze, deszczu i pod wiatr. Smak pielgrzymki [REPORTAŻ]
W minionych dziesięcioleciach podczas pielgrzymek pieszych na Jasną Górę dominowało doświadczenie radości z przebywanie we wspólnocie, tymczasem obecnie dla wielu pątników jest to przede wszystkim czas formacji i pogłębienia wiary – zwrócił uwagę kard. Nycz.
Powiedział, że pielgrzymka jest czasem modlitwy, słuchania Słowa Bożego oraz refleksji nad swoją relacją z Bogiem oraz bliźnimi. Dodał, że uczestnicy uczą się w czasie pątniczego szlaku budowania wspólnoty i miłości do Kościoła
Osób które z różnych powodów nie mogą wyruszyć fizycznie na pątniczy szlak metropolita warszawski zaprosił do pielgrzymowania duchowego. Dla takich osób poszczególne pielgrzymki przygotowały specjalne pakiety z modlitwami i konferencjami na każdy dzień. W kościele akademickim św. Anny w Warszawie msze św. na pielgrzymów duchowych będę celebrowane codziennie począwszy od 5 sierpnia o godz. 15.00.
Przed wybuchem pandemii na Jasną Górę przybywało, co roku od 4 do 5 mln pielgrzymów, w tym ok. 200 tys. pielgrzymów pieszych. W latach 80. i 90., kiedy pielgrzymki, zwłaszcza piesze, biły rekordy popularności, co roku do Częstochowy przybywało ok. 300 tys. pieszych pielgrzymów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |