Kard. Koch: ta encyklika Jana Pawła II do dziś jest drogowskazem dla ekumenizmu
Jaka jest przyszłość ekumenizmu? Jakie kroki należy jeszcze podjąć na drodze do pełnej jedności chrześcijaństwa? Kardynał Kurt Koch radzi szukać odpowiedzi na te pytania w opublikowanej przed 25 laty encyklice ekumenicznej papieża Jana Pawła II „Ut unum sint”.
Ten dokument papieski jest drogowskazem w ważnych kontrowersjach ekumenicznych, takich jak te dotyczące prymatu biskupa Rzymu czy kwestii faktycznego celu ekumenizmu, powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wykładzie wygłoszonym 1 października w kościele opactwa cystersów w austriackim Heiligenkreuz.
Wykład watykańskiego „ministra ds. ekumenizmu”, zatytułowany „Nieodwracalne zobowiązanie do poszukiwania jedności w Kościele. W 25. rocznicę ekumenicznej encykliki «Ut unum sint»”, zainaugurował jednocześnie nowy rok akademicki w Wyższej Szkole Teologicznej w Heiligenkreuz. W dzisiejszym ruchu ekumenicznym, pomimo całego postępu w szczegółowych kwestiach teologicznych, są jeszcze dwie otwarte kwestie: pytanie o to, co jest rzeczywistym celem ekumenizmu oraz pytanie, czy biskup Rzymu jest przeszkodą, czy raczej motorem jedności chrześcijan, powiedział kard. Koch. Podkreślił, że w tych dwóch kwestiach można się nauczyć od Jana Pawła II, że w celach ekumenizmu nie można narzucać ograniczeń.
>>> Kard. Koch: dialog w Kościele to wiarygodność w ekumenizmie
Papież „od samego początku odczuwał podział chrześcijaństwa jako krzywdę, która dotykała go osobiście”. Dlatego też Jan Paweł II w czasie całego swego pontyfikatu wielokrotnie wypowiadał się także na tematy ekumeniczne i uczynił ekumenizm „jednym z priorytetów duszpasterskich”. W każdym razie nie ma wątpliwości co do celu ekumenizmu w kontekście do Jana Pawła II i „Ut unum sint”: musi to być „przywrócenie widzialnej, pełnej jedności wszystkich ochrzczonych” – cel, co do którego w dzisiejszym ekumenizmie „niestety nie ma jeszcze prawdziwie realnego konsensu” – skonstatował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dodał, że to samo odnosi się do pozycji biskupa Rzymu w ruchu ekumenicznym: Jan Paweł II nigdy nie uważał tego urzędu za przeszkodę, a wręcz przeciwnie – za „służbę na rzecz jedności, aby żaden ołtarz nie był ustawiony przeciwko drugiemu”. Jeśli bowiem za „Ut unum sint” prymat biskupa Rzymu rozumiemy w oparciu o Eucharystię, którą musi on chronić jako najwyższy wyraz jedności, to jasne jest, że papiestwo „nie jest przeszkodą dla ekumenizmu, ale raczej jego wielką szansą” – stwierdził kard. Koch.
W tym kontekście na przykład odnowiony w 1983 roku Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich należy też zrozumieć jako próby prawnego zobowiązania Kościoła do ekumenizmu. Jan Paweł II był przekonany, że „ekumenizm nie jest tylko dodatkiem do tradycyjnej działalności Kościoła, ale raczej organicznie należy do jego życia i pracy”. W oparciu o to, również opublikowaną 25 maja 1995 roku encyklikę „Ut unum sint” można rozumieć jako „sumę jego ekumenicznego zaangażowania” – podkreślił watykański „minister ds. ekumenizmu”.
>>> Kard. Koch apeluje o cierpliwość w ekumenizmie
Kard. Koch przyznał też, że również i on przywiązuje wielką wagę do szerzenia formacji ekumenicznej zarówno wśród wiernych, jak i pracowników duszpasterskich. Ważną rolę mają to do odegrania wyższe szkoły teologiczne , gdyż – jak podkreślił – „tylko solidna edukacja ekumeniczna jest najlepszą gwarancją, że także jutro ekumenizm będzie postrzegany jako święty obowiązek”. Na zakończenie uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki został poświęcony teren, na którym powstanie nowy kompleks uczelnianych budynków. Dom o. Anastasiusa Brennera ma stanowić w przyszłości centrum dla młodych mężczyzn poszukujących powołania. W tym domu będzie mogło zamieszkać około 30 studentów Wyższej Szkoły Teologicznej, którzy będą też mieć zapewnione przewodnictwo duchowe. Rozpoczęcie budowy jest planowane na kwiecień 2021 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |