kard. Konrad Krajewski, fot. PAP/EPA

Kard. Krajewski jest w drodze do Kijowa

Dziś wieczorem do stolicy Ukrainy, Kijowa przybędzie papieski jałmużnik i specjalny wysłannik papieża Franciszka do spraw pomocy humanitarnej na Ukrainie, kard. Konrad Krajewski.

Jak powiedział agencji SIR nuncjusz apostolski w Kijowie, abp Visvaldas Kulbokas „będzie to wspaniała okazja do przeżycia całego Triduum Paschalnego razem z Jego Eminencją, co dla mnie będzie także znakiem wielkiej bliskości osobistej Papieża”. „Spędzimy te dni razem, aby przekazać ambulans, dar Ojca Świętego, do szpitala w Kijowie; aby odwiedzić miejsca w okolicach Kijowa, które ucierpiały i doświadczyły rzeczy niewiarygodnych i nie możliwych do opisania, aby spotkać się ze wspólnotami katolickimi i wraz z nimi się modlić. Z pewnością jest wiele pilnych spraw, ale mimo to postaramy się przeżyć Triduum Paschalne na intensywnej modlitwie” – zapewnił abp Kulbokas.

Życie mieszkańców Kijowa, mimo że w cieniu wojny, powoli wraca do normy, fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Jutro, w środę, będzie to dzień poświęcony przede wszystkim spotkaniom i wizytom. W Wielki Czwartek, jako symboliczny akt umycia nóg, odbędzie się przekazanie ambulansu, daru Ojca Świętego, Instytutowi Kardiologicznemu w Kijowie, a następnie udział w liturgii Wielkiego Czwartku „in coena Domini” w kościele św. Mikołaja. „Jest to prawdziwy kościelny symbol okresu, który przeżywamy, ponieważ górna część jest wykorzystywana, także we współpracy z rządem ukraińskim, do dystrybucji pomocy humanitarnej, podczas gdy liturgia odbywa się pod ziemią, w swego rodzaju krypcie” – powiedział nuncjusz.

fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Następnie w Wielki Piątek, „planujemy z kardynałem odwiedzić ten straszny trójkąt: Worzel, Irpień, Buczę i Borodiankę. „Nie wiemy, ile będziemy mogli zobaczyć, ponieważ jest to teren zniszczony, prawie całkowicie, i dlatego poruszanie się po nim, choć pod eskortą policji i władz, będzie bardzo powolne i trudne. Udamy się na to terytorium, aby być w miejscach, gdzie tak wielu ludzi cierpiało przez wiele dni, gdzie tak wielu umierało, aby razem z nimi modlić się Drogą Krzyżową i liturgią Męki Pańskiej” – powiedział nuncjusz.

Następnie, w Wielką Sobotę, w konkatedrze rzymskokatolickiej św. Aleksandra w Kijowie zostanie odprawiona Wigilia Paschalna z udziałem biskupa Witalija Krywieckiego i abp Światosława Szewczuka. „I wreszcie, w dzień Wielkanocy, liturgia zostanie odprawiona w katedrze katolickiej” – poinformował abp Visvaldas Kulbokas.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze