Fot. youtube.com

Kard. Krajewski: przed osadzonymi możliwość studiowania i nowe perspektywy

Przed braćmi osadzonymi z całej Polski powstaje możliwość kształcenia się na poziomie wyższym, dając nowe perspektywy powrotu do życia w społeczeństwie – podkreślił jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski w liście z okazji otwarcia Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, które zainauguruje działalność w najbliższy poniedziałek.

Kard. Krajewski przekazał błogosławieństwo od papieża Franciszka i zapewnił o jego modlitwie w intencji tej inicjatywy. Dodał, że Centrum, jest ogromną szansą dla osadzonych i ich rodzin, ale także świadectwem „wielkiego szacunku Kościoła dla osoby ludzkiej, której nie przekreślają grzechy i życiowe błędy”.

Zaznaczył, że swoja wizytę w Kalabrii, papież Franciszek rozpoczął od odwiedzin zakładu karnego w Castrovillari. „Na pytanie dlaczego tak uczynił, wyjaśnił, że zaczął od tego miejsca, by wskazać, jak bardzo bliski jest Kościół wszystkim na świecie ludziom, którzy są w więzieniu. Przypomniał, że w więziennictwie nie wystarcza tylko okupienie winy, ale konieczna jest rzeczywista resocjalizacja skazanego. Gdy jej zabraknie, odbycie kary sprowadza się wyłącznie do rangi narzędzia karcenia i społecznego odwetu. To zaś jest szkodliwe i dla osoby, i dla społeczeństwa” – wskazał kard. Krajewski.

>>> Papież Franciszek: ks. Jan Macha w mrokach więzienia znalazł w Bogu siłę

Jałmużnik papieski podkreślił, że „zagubiony człowiek często nie wie, jak się pozbierać, jak powrócić do życia w społeczeństwie i nie jest to tego przygotowany”. „Potrzebuje pomocnej ręki i wspólnoty. Taką wyciągniętą ręką, w duchu Chrystusowej miłości, a zarazem otwartą wspólnotą jest Centrum Studiów KUL” – napisał.

fot. pixabay

Resocjalizacja przez studiowanie

Studia w Areszcie Śledczym w Lublinie, KUL prowadzi od 2013 r. Ukończyło je do tej pory 30 więźniów. Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie – zgodnie z treścią listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej – ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych.

Jak podkreślił rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, Centrum „staje się nie tylko wiodącym ośrodkiem w Polsce, ale może być też stawiane za wzór dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze