
PAP/Piotr Nowak
Kard. Kurt Koch: 1700-lecie Soboru Nicejskiego szansą dla ekumenizmu
W związku z tym, że Wielkanoc obchodzona jest w tym roku tego samego dnia przez Kościoły Wschodu i Zachodu, szwajcarski kardynał Kurt Koch podkreślił znaczenie Soboru Nicejskiego. W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu informacyjnego catt.ch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił historyczne i ekumeniczne znaczenie Soboru, który został zwołany 1700 lat temu przez cesarza Konstantyna.
„W 325 roku Kościół był wciąż niepodzielony” – wyjaśnił kard. Koch. „Dlatego wszystkie wspólnoty chrześcijańskie na świecie mogą świętować tę rocznicę i wspólnie wyznawać wiarę chrystologiczną, która ukształtowała się w Nicei”. Credo soborowe – „Nicaeo-Constantinopolitanum” – jest do dziś wypowiadane w Kościołach katolickich i prawosławnych, a także we wspólnotach powstałych w wyniku reformacji i jest symbolem jedności.
Centralnym punktem Soboru było jasne stwierdzenie, że Jezus Chrystus jest „z tej samej substancji co Ojciec”. Definicja ta położyła kres teologicznemu sporowi między biskupem Aleksandrem a kapłanem Ariuszem, który postrzegał Chrystusa jedynie jako „istotę pośrednią”, a nie jako Syna Bożego. Według kard. Kocha postawa ta została potępiona w najostrzejszych słowach, a Sobór ostatecznie potwierdził boską naturę Jezusa.
>>> Abp Wiesław Śmigiel: realizujemy ekumenizm duchowy, a przed nami ekumenizm doktrynalny
Wyzwania związane z „arianizacją”
Kard. Koch wskazał również na wyzwania związane z „arianizacją” dzisiejszej wiary. Można zaobserwować niepokojące opróżnienie znaczenia chrześcijańskiej wiary w Jezusa Chrystusa, ponieważ „wielu wierzących postrzega Go jedynie w Jego ludzkim wymiarze”. Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że tylko 32 procent katolików wierzy, że Bóg objawił się w Jezusie Chrystusie. Zdaniem szwajcarskiego purpurata rocznica Soboru stanowi niezwykłą okazję do ponownego podkreślenia tego chrystologicznego wyznania.
Sobór Nicejski zajął się również ustaleniem wspólnej daty Wielkanocy, co do dziś pozostaje tematem kontrowersyjnym. Kard. Koch wyjaśnił, że 1700. Rocznica jest szczególną okazją do ponownego przyjrzenia się tej kwestii. „Jest taka wola, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ jest to delikatna kwestia, która nie może powodować nowych podziałów” – stwierdził. Podczas gdy niektóre Kościoły wschodnie, takie jak Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola i Koptyjski Kościół Prawosławny Egiptu, są otwarte na ujednolicenie daty, to prawosławny Patriarchat Moskwy jest temu przeciwny.
>>> Na ile ekumenizm jest częścią tożsamości Kościoła?
Wydarzenia ekumeniczne
Aby uczcić rocznicę, Watykan planuje wydarzenia ekumeniczne, które będą organizowane wspólnie z innymi Kościołami. Przed chorobą papież Franciszek wyraził nawet chęć wzięcia udziału w uroczystościach w Nicei. Kard. Koch zasugerował również, że parafie mogą uczcić rocznicę w godny sposób, zachęcając księży do głoszenia kazań na temat Credo i organizując spotkania wyjaśniające i pogłębiające wiarę w Trójcę Świętą.
Dla kard. Kocha Sobór Nicejski pozostaje historycznym punktem zwrotnym, którego wartości i przesłania są bardziej niż kiedykolwiek istotne dla wyzwań stojących przed dzisiejszym Kościołem. Daje on możliwość promowania jedności chrześcijan i odnowienia wiary w Jezusa Chrystusa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |