Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Kard. Kurt Koch: z wiarą w życie wieczne związana jest ludzka godność

Kard. Kurt Koch widzi ścisły związek między poszanowaniem ludzkiej godności a „nadzieją życia wiecznego”. „Wszędzie w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie wiara w życie wieczne wyparowuje, wyparowuje również ludzka godność ” – powiedział prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan podczas nabożeństwa w austriackim opactwie Heiligenkreuz.

„Dignitas infinita” – po łacinie „nieskończona godność”. Kard. Koch nawiązał do tytułu deklaracji opublikowanej w tym tygodniu przez Dykasterię Nauki Wiary. W dokumencie tym godność ludzka jest teologicznie wywiedziona ze stworzenia człowieka przez Boga, wcielenia Jezusa Chrystusa i Jego zmartwychwstania. „Najwznioślejszy aspekt godności człowieka stworzonego do wieczności polega na jego powołaniu do komunii z Bogiem”, czytamy w dokumencie.

>>> Kard. Koch uhonorował koptyjskich męczenników

Według kard. Kocha, takie rozumienie godności zależy przede wszystkim od wiary w zmartwychwstanie. „Myślę, że wszędzie w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie wiara w życie wieczne wyparowuje, wyparowuje również ludzka godność” – powiedział szwajcarski purpurat kurialny. Dlatego Kościół nie ma dziś „ważniejszego zadania niż głoszenie Paschy”. „Wielkanoc – święto zmartwychwstania Chrystusa – jest zatem poważnym wyrazem wiary w Boga, którego wierność wykracza poza śmierć, a także poważnym wyrazem ludzkiej godności”, powiedział kard. Koch.

Przypomniał, że kapłanom w szczególny sposób powierza się przekazywanie nadziei na życie wieczne. W każdej Mszy św. śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są celebrowane i przeżywane poprzez sakrament Eucharystii, który Kościół głosi jako „lekarstwo nieśmiertelności”.

>>> Kard. Kurt Koch: wypowiedź papieża o Ukrainie została wyrwana z kontekstu

Kapłaństwo i jego „piękno, zadanie i kryzys” jest tematem międzynarodowej konferencji na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Heiligenkreuz, która rozpoczęła się w piątek. Oprócz kard. Kocha, innymi prelegentami są arcybiskup Georg Gänswein, który mówił o „Kapłaństwie z papieżem Benedyktem XVI”, a także jezuita o. Georg Sporschill, który od dziesięcioleci pracuje dla rumuńskich dzieci ulicy i Romów, dyrektor krajowy Missio o. Karl Wallner i opat Heiligenkreuz o. Maximilian Heim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze