kard. Kurt Koch

kard. Kurt Koch, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Kard. Kurt Koch za utrzymaniem dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym

Kard. Kurt Koch, podtrzymuje ofertę Watykanu dotyczącą dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. „Mimo wszystkich trudności nie wolno rezygnować z dialogu, w przeciwnym razie nie będzie już w ogóle możliwości, aby rozmawiać i szukać rozwiązań w tej trudnej, zawikłanej sytuacji” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan podczas VII Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie w odpowiedzi na pytanie austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”.

„Nie wiadomo jeszcze, jak ten dialog może być teraz prowadzony” – powiedział kard. Koch. Zwrócił uwagę, że patriarcha Moskwy Cyryl w swoim przesłaniu do uczestników kongresu, odczytanym przez rosyjską delegację prawosławną w Nur-Sułtanie, wyraźnie zaznaczył, że jest zainteresowany „dialogiem międzyreligijnym”. „Jednak nie usłyszałem odpowiedzi w tej konkretnej sytuacji. I na to właśnie czekam” – powiedział kardynał, Odnosząc się do skargi Cyryla z powodu „przeinaczania wydarzeń historycznych” kard. Koch powiedział, że słyszał to wielokrotnie. „To jest coś, co wymaga intensywnej dyskusji” – zaznaczył.

>>> Kard. Koch: kongres w Kazachstanie poszukiwaniem dróg dialogu

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Zwrócił uwagę, że tradycja prawosławna inaczej rozumie relacje między Kościołem a państwem. „Na Zachodzie nauczyliśmy się mozolnie przez wieki, że adekwatną relacją między Kościołem a państwem jest rozdział z jednoczesną współpracą” – przypomniał kard. Koch. Z zadowoleniem przyjął podkreślenie przez patriarchę moskiewskiego rozdziału religii od polityki. „Ale wtedy trzeba też wyjaśnić, co to dokładnie oznacza dla Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego” – dodał.

Na VII Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii, w którym w tym roku uczestniczy także papież Franciszek, pojechało około 100 delegacji z 50 krajów.

Papież Franciszek otworzył tegoroczne spotkanie w środę rano przemówieniem, w którym ostrzegł, że religie nigdy nie powinny stawiać się w służbie światowej władzy i nigdy nie powinny wzywać do przemocy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze