Fot. Yt/Screen//Beogradska Nadbiskupija i Metropolija

Kard. Ladislav Nemet papieskim legatem na uroczystości 950-lecia diecezji płockiej

Ojciec Święty mianował Jego Eminencję kard. Ladislava Nemeta, arcybiskupa metropolitę Belgradu, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 950-lecia diecezji płockiej, które odbędą się 7 czerwca 2025 r. – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Utworzenie Diecezji Płockiej wiąże się z reorganizacją Kościoła w Polsce, dokonaną przez Bolesława Śmiałego (1058-1079), gdy chrześcijaństwo na Mazowszu znacznie się już rozprzestrzeniło. Wówczas to zarówno król, jak i rządzący Mazowszem jego młodszy brat książę Władysław Herman, dostrzegli potrzebę utworzenia w tej dzielnicy odrębnego biskupstwa. Zamysł obu władców znalazł jeszcze korzystniejszy grunt, gdy w latach 1060-1070 Bolesław Śmiały uniezależnił się od Niemiec i nawiązał bliższe relacje ze Stolicą Apostolską. W 1075 roku przybyli do Polski legaci papieża Grzegorza VII. Wówczas też utworzono diecezją płocką. Jej obszar został wyodrębniony z terytorium archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji poznańskiej.

>>> Obchody 950-lecia diecezji płockiej pod hasłem „Pielgrzymi nadziei – w drodze do Źródła”

Zręby organizacji parafialnej powstały na Mazowszu w ważniejszych grodach, z fundacji władców, już w XI wieku. Coraz liczniejsze parafie zakładano w XII i XIII stuleciu w dobrach zarówno osób duchownych, jak i świeckich. W XIII i XIV wieku w Ziemi Dobrzyńskiej i Ziemi Płockiej organizacja sieci parafialnej jest już niemal całkowicie ukształtowana, choć formalne dekrety erekcyjne wystawiono dopiero w drugiej połowie XIV stulecia. Na zachód od Orzyca i Narwi uformuje się ona w XIV i XV stuleciu, natomiast na wschód od Narwi i nad Bugiem w wieku XV i XVI. Kolejno, w latach: 1243, 1633, 1918,1925, 1992, w pierwotnym obszarze Diecezji Płockiej następowały zmiany, polegające przede wszystkim na uszczuplaniu jej terytorium.

katedra płocka, Fot. Autorstwa Mens – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, wikimedia

***

Kard. Ladislav (Laszlo) Nemet urodził się 7 września 1956 r. w Odzaci (Serbia) i dorastał w Suboticy. W 1976 r. wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Słowa Bożego (SVD). Studiował filozofię i teologię w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, kard. Nemet pracował jako misjonarz na Filipinach od 1987 roku.  Od 1994 r.  mieszkał w Austrii, gdzie do 2004 r. był członkiem austriackiej prowincji werbistów. Wykładał jako profesor dogmatyki w ówczesnym Kolegium Filozoficzno-Teologicznym św. Gabriela i był prefektem studentów teologii. Wykładał także na jezuickim Wydziale Teologicznym w Zagrzebiu.

W Südstadt (parafia Maria Enzersdorf) w Mödling koło Wiednia, ks. Nemet wspierał duszpasterstwo parafialne i był tymczasowym kapelanem w latach 1997-2003. W latach 2000-2004 pracował również w przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych z siedzibą w Wiedniu.

Od 2004 r. Nemet kierował węgierską prowincją werbistów, wykładał w Kolegium dla Zakonników „Sapientia” w Budapeszcie, a w 2006 r. został wybrany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Węgier.

W 2008 r. papież Benedykt XVI (2005-2013) mianował go biskupem Zrenjanina w Serbii. Został konsekrowany na biskupa przez prymasa Węgier kard. Petera Erdö. Pełnił również funkcję sekretarza generalnego i przewodniczącego (od 2016 r.) międzynarodowej Konferencji Biskupów Świętych Cyryla i Metodego, która obejmuje diecezje katolickie w Serbii, Kosowie, Czarnogórze i Macedonii Północnej.

W 2021 r. biskupi zgromadzeni w Radzie Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wybrali abp. Nemeta do swojego trzyosobowego Prezydium jako wiceprzewodniczącego. Pod koniec 2022 r. abp Nemet zastąpił abp. Stanislava Hočevara na stanowisku arcybiskupa Belgradu po jego przejściu na emeryturę.

7 grudnia 2024 r. papież Franciszek włączył go Kolegium Kardynalskiego. Kard.  Nemet oprócz ojczystego języka węgierskiego mówi po polsku, niemiecku, angielsku, włosku i wielu innych językach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze