Kard. Lazarus You o kapłaństwie: nie chodzi o ekskluzywny status, ale o życie prawem miłości
Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kardynał Lazarus You Heung-sik, promuje zmieniony wizerunek księży w Kościele katolickim. „Księża muszą zawsze pamiętać, że wyświęcone kapłaństwo istnieje tylko dlatego, że istnieje ogólne kapłaństwo wszystkich ochrzczonych, a nie odwrotnie” – powiedział w wywiadzie udzielonym watykańskiemu dziennikowi „L’Osservatore Romano” 71-letni kardynał kurialny, pochodzący z Korei Południowej. Poinformował, że sam pochodzi z niechrześcijańskiej rodziny i został ochrzczony w wieku 16 lat. Drogę do wiary odnalazł dzięki edukacji religijnej w szkole katolickiej. Później siostry zakonne doradziły mu, aby został księdzem.
Za wzór do naśladowania purpurat wskazał na koreańskiego kapłana męczennika ks. Andrea Kim Taegon (1821-1846). Podobnie jak on, był gotów poświęcić swoje życie dla Kościoła. Kard. You, który jest pierwszym Koreańczykiem w historii Kościoła stojącym na czele watykańskiego urzędu, wyjaśnił, że miał mniej problemów z hierarchami i posłuszeństwem ze względu na swoją postawę inspirowaną konfucjanizmem.
Kardynał, który należy do Ruchu Focolari, określił papieża Franciszka jako wzór do naśladowania. „Uczy on katolików powrotu do przesłania Ewangelii i życia nią” – zaznaczył. Mówiąc na temat sytuacji Kościoła w XXI wieku kardynał zauważył: „Kurczenie się chrześcijaństwa zmusza nas do radykalnego przemyślenia naszej obecności w świecie. A odpowiedź, jaką daje na to Franciszek, jest właśnie taka: żyć Ewangelią”.
>>> Abp You Heung-sik: święci kapłani nie biorą się znikąd
Kardynał, który jako szef watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa od niespełna dwóch lat odpowiada za formację i dyscyplinę ok. 500 tys. katolickich księży na całym świecie, skomentował także to, jak katolickie kapłaństwo widzi siebie dzisiaj. „Ze względu na różne kultury, różni się ono w zależności od kraju. Fundamentalna jest jednak sakramentalność posługi, która naśladuje kapłaństwo Jezusa. Nie chodzi o ekskluzywny status, ale o życie prawem miłości. Kapłani są powołani do wskazywania ludziom drogi do miłości Boga. Może się to udać tylko wtedy, gdy sami żyją zgodnie z nią” – powiedział kard. You.
Podkreślił: „Miłość nie polega na poszukiwaniu doskonałości, w czym przeszkadzają ludzkie ograniczenia, ale na miłosiernym przyjęciu tych ograniczeń. Bycie księdzem na zsekularyzowanym i zdechrystianizowanym Zachodzie bardzo różni się od bycia księdzem w Afryce czy Azji. To, co jednak je łączy, to prawo miłości”.
Zapytany, czy i na ile w Kościele istnieje istotna różnica między wyświęconymi kapłanami a osobami świeckimi, kardynał powiedział, że „księża muszą zawsze pamiętać, że wyświęcone kapłaństwo istnieje tylko dlatego, że istnieje ogólne kapłaństwo wszystkich ochrzczonych, a nie odwrotnie”.
>>> Papież Franciszek zachęca do świadectwa wiary, także pośród prześladowań
Na temat roli kobiet w Kościele katolickim koreański kardynał zauważył: „Nadal często sprawiamy wrażenie, że jesteśmy światem mężczyzn i dlatego często mamy złą opinię w społeczeństwie. Ale dzięki impulsom papieża Franciszka oraz dzięki rozwojowi teologii i duszpasterstwa Kościół jest na drodze zmian. Musimy znaleźć dobre i realne sposoby na pokonanie pewnych kanonicznych ograniczeń dotyczących przywództwa i odpowiedzialności w Kościele” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |