Kard. Luis Tagle: dialog jest sposobem na przezwyciężenie nieufności religijnej
Dialog i spotkania są jedynym sposobem na przezwyciężenie nieufności między członkami różnych religii – podkreślił filipiński kardynał Luis Tagle w Abu Zabi, gdzie 4 lutego wręczono Nagrodę Zayeda za Braterstwo. Jest ona inspirowana przesłaniem Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, podpisanego przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Tayyeba 4 lutego 2019 r. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich .
Tegoroczna nagroda trafiła do organizacji pomocowej World Central Kitchen, która zapewnia pomoc żywnościową na obszarach dotkniętych kryzysem. Premier Barbadosu, Mia Mottley, została uhonorowana za swoje wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu, podobnie jak 15-letni etiopsko-amerykański wynalazca Heman Bekele, który opracował niedrogie mydło do zapobiegania i leczenia raka skóry.
Nagroda Zayeda za Braterstwo została ustanowiona w 2019 r. w związku z Dokumentem o Ludzkim Braterstwie, podpisanym przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Tayyeba 4 lutego 2019 r. w stolicy ZEA .
Kard. Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji przemawiał podczas ceremonii wręczenia nagród w „Domu Rodziny Abrahamowej”, międzywyznaniowym centrum, które powstało z inicjatywy tego dokumentu.
Filipiński purpurat podkreślił potrzebę szacunku i przyjaźni między ludźmi różnych tradycji religijnych. „Dziś świat stał się pod pewnymi względami mniejszy, a migracja zintensyfikowała kontakty między ludźmi i społecznościami różnych tradycji, kultur i religii” – podkreślił. W wielu miejscach prowadzi to do napięć, które są instrumentalizowane przez interesy polityczne lub gospodarcze.
Zdaniem kardynała w odpowiedzi na taki rozwój wydarzeń, niezbędny jest dialog. „Za każdym razem, gdy podążamy tą drogą i postępujemy zgodnie z dokumentem o ludzkim braterstwie, stajemy się bardziej prawdziwie ludzcy” – powiedział kard. Tagle. Ostrzegł przed marginalizowaniem religii w sferze publicznej. „W zsekularyzowanych społeczeństwach religia jest często postrzegana jako bezużyteczna, a nawet niebezpieczna, a wielu wierzy, że wspólne życie jest możliwe tylko wtedy, gdy religia jest zdegradowana do sfery prywatnej lub prowadzona w neutralnych przestrzeniach bez odniesienia do transcendencji. Ale to nie jest rozwiązanie” – powiedział.
Kardynał podkreślił również prawo do wolności religijnej: „Podstawowe prawo do wolności religijnej we wszystkich jej wymiarach jest niezbędne dla pokoju na świecie i wspólnego życia”.
W Abu Zabi wolność religijna pozostaje na razie ograniczona; prozelityzm i konwersja z islamu na inne religie są nadal zabronione. Rząd kontroluje działalność religijną, a muzułmańskie kobiety nie mogą wychodzić za mąż za niemuzułmanów. Jednak w ostatnich latach emirat podjął kroki w celu promowania tolerancji międzywyznaniowej. Jednym ze znaczących kroków była wizyta papieża Franciszka w 2019 r., który był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który postawił stopę na Półwyspie Arabskim. W 2023 r. otwarto Dom Rodziny Abrahamowej, który obejmuje meczet, synagogę i kościół pod jednym dachem.
Od momentu powstania w 2019 r. nagroda Zayed Prize for Human Fraternity została przyznana 16 laureatom, w tym jedenastu osobom i pięciu organizacjom. W proces nominacji zaangażowanych jest łącznie 66 krajów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |