Fot. EWTN/yt//screen/

Kard. Luis Tagle na Kongresie Eucharystycznym w USA: dzielmy się Jezusem z innymi

Kardynał Luis Antonio Tagle przekazał papieskie błogosławieństwo i zapewnienie o modlitwie uczestnikom Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Indianapolis w USA. W homilii podczas Mszy św. wieńczącej Kongres pro-prefekt  Dykasterii ds. Ewangelizacji nawiązał do słów papieża Franciszka i wyraził nadzieję, że jego uczestnicy „będą w pełni świadomi powszechnych darów, które otrzymują poprzez niebiański pokarm i przekażą je innym”.

Nawiązując do tematu kongresu z Ewangelii Jana „Trwajcie we Mnie”, papieski legat podkreślił, że Jezus został posłany przez Boga jako dar dla innych.

„Eucharystia, czyli konsekrowana hostia w Komunii, zawiera ten dar, ponieważ Jezus ofiaruje swoje ciało i krew za życie świata” – przypomniał. kard. Tagle i wezwał wiernych do postrzegania własnego życia i bliźnich, ich pracy, społeczeństwa i stworzenia jako daru, a nie z perspektywy zwykłych osiągnięć. „Utrata tej perspektywy prowadzi do egocentryzmu i braku zapału misyjnego. Należy również zadbać o to, aby osoby ubogie i starsze, a także migranci nie czuli się marginalizowani, ale raczej czuli się częścią wspólnoty kościelnej” – powiedział kardynał.

>>> USA: tysiące ludzi uczestniczyło w procesji eucharystycznej [+GALERIA, WIDEO]

„Każdy, kto wybiera Jezusa, musi być również przygotowany na to, że zostanie przez Niego posłany. Nie powinniśmy zatrzymywać Jezusa dla siebie. To nie byłoby bycie uczniem, ale egoizm” – wyjaśnił kard Tagle i zachęcił: „Wierzący powinni dzielić się miłością i miłosierdziem, które otrzymali od Jezusa ze zmęczonymi i zagubionymi”.

Na zakończenie kard. Tagle podzielił się pewnym doświadczeniem. Jako proboszcz parafii zauważył kobietę, która była „niezwykle oddana Kościołowi”, która przychodziła wcześnie w niedziele, aby pomóc we wszystkich Mszach św. i innych czynnościach i wracała do domu dopiero po posprzątaniu kościoła i zamknięciu drzwi. Pewnego dnia, wspomina, „podziękowałem jej za jej poświęcenie i podziękowałem też jej rodzinie za pozwolenie jej na służbę. Jej odpowiedź mnie zaskoczyła: `Ojcze, nie martw się o moją rodzinę. Zostaję tutaj w kościele i uczestniczę we wszystkich Mszach, ponieważ nie chcę widzieć mojego męża i dzieci. Chciałabym, żeby każdy dzień był niedzielą, żebym mogła unikać mojej rodziny`. „Drodzy przyjaciele, kiedy ksiądz lub diakon mówi: 'Msza się skończyła. Idźcie w pokoju`, proszę idźcie! Idźcie! Tym, co usłyszeliście, czego dotknęliście i czego posmakowaliście, musicie dzielić się z innymi dla życia świata” – powiedział kard. Tagle.

>>> Nuncjusz w USA: przebudzenie eucharystyczne to dostrzeganie Chrystusa w innych

W Krajowym Kongresie Eucharystycznym w Indianapolis uczestniczyło ponad 50 tys. osób. Stanowił on kulminację trzyletniego programu odrodzenia Kościoła katolickiego w USA, mającego na celu zainspirowanie wiernych do spotkania z Jezusem w Eucharystii. 

Pod koniec Mszy św. biskup Andrew Cozzens ogłosił przy gromkich brawach, że biskupi USA planują zorganizować kolejny Krajowy Kongres Eucharystyczny w 2033 r., w Roku Odkupienia upamiętniającym 2000 lat od ukrzyżowania Jezusa.

Natomiast stojący na czele programu ożywienia eucharystycznego biskup Crookston w stanie Minnesota ogłosił, że kolejna pielgrzymka eucharystyczna z Indianapolis do Los Angeles odbędzie się w 2025 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze