Kard. Louis Tagle, fot. Paulina Krzyżak/Flickr/DP

Kard. Luis Tagle zostanie papieżem? Filipińczycy z nadzieją czekają na konklawe [+GALERIA]

Po śmierci papieża Franciszka, którą miliony wiernych na Filipinach przyjęły ze smutkiem, w tym jedynym azjatyckim kraju z katolicką większością rosną oczekiwania, że konklawe wybierze na jego następcę filipińskiego kardynała Luisa Antonio Tagle.

W świątyniach w całym kraju wierni od poniedziałku wspominają „prawdziwego ojca”, jak nazwał Franciszka arcybiskup Manili kard. Jose Advincula podczas mszy żałobnej w stołecznej katedrze. Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ogłosił żałobę narodową, wyrażając głęboki smutek po śmierci „najlepszego papieża w swoim życiu”.

Katolicyzm, przyniesiony na Filipiny przez Hiszpanów w XVI wieku, jest głęboko zakorzeniony w kulturze, tożsamości narodowej i polityce tego kraju. Filipiny są obok Watykanu jedynym krajem, w którym małżonkowie nie mogą wziąć rozwodu, nawet w przypadku niewierności lub przemocy domowej. Kościół był też jedną z sił, które doprowadziły do obalenia dwóch prezydentów.

Katolicy na Filipinach, fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

W kraju, gdzie ponad 80 mln z ponad 114 mln mieszkańców to katolicy, wspomnienia z pielgrzymki Franciszka w 2015 roku są wciąż żywe. Szczególnie zapadła wiernym w pamięć jego wizyta w mieście Tacloban, które rok wcześniej spustoszył supertajfun Haiyan, powodując śmierć ponad 6 tys. osób. Zdjęcie papieża w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym, stojącego wśród tłumu ocalałych, stało się symbolem jego solidarności z ofiarami i współczucia.

Mimo żałoby wielu Filipińczyków spogląda w przyszłość z nadzieją. Wśród tzw. papabili, czyli faworytów konklawe, wymienia się filipińskiego kardynała Luisa Antonio Taglego. Ze względu na zaangażowanie w kwestie sprawiedliwości społecznej 67-letni Tagle, obecnie proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji w Watykanie, jest często nazywany „azjatyckim Franciszkiem”.

fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Chito, jak kard. Tagle jest zdrobniale nazywany w swoim kraju, biegle włada językiem angielskim i jest charyzmatycznym, elokwentnym mówcą znanym z autoironii. Od przyjęcia święceń kapłańskich w 1982 r. przez wiele lat zdobywał doświadczenie duszpasterskie, a następnie administracyjne, najpierw jako biskup Imus, a później jako arcybiskup Manili. W 2012 roku Benedykt XVI mianował go kardynałem. Rok później Tagle był już wymieniany wśród faworytów na papieża na konklawe, które ostatecznie wybrało Franciszka.

Choć jest uznawany za umiarkowanego w poglądach, nie boi się krytykować Kościoła za jego niedociągnięcia, w tym przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich. Podobnie jak Franciszek jest również zagorzałym orędownikiem ubogich, migrantów i osób marginalizowanych, co zjednuje mu wielu zwolenników.

fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Chito znany jest również z poczucia humoru. Na jednym ze zdjęć z pielgrzymki w Manili widać, jak uczy Franciszka popularnego gestu, który na Filipinach i w języku migowym oznacza „kocham cię”, choć w innych kręgach kulturowych nazywany jest „gestem szatana” i kojarzony z muzyką heavymetalową.

Wybór Tagle na papieża byłby historycznym wydarzeniem – uczyniłby go pierwszym papieżem z Azji. Spekulacje związane z kardynałem są żywo komentowane w filipińskich mediach społecznościowych. Użytkownicy platformy X wyrażają żal po śmierci Franciszka, ale także nadzieję na wybór Taglego, zastanawiając się, czy następca Franciszka będzie kontynuował jego inkluzywne dziedzictwo, czy też wróci do bardziej konserwatywnego podejścia.

fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

„Serce nam pęka po stracie Lolo Kiko (dziadek Kiko to pieszczotliwy przydomek papieża Franciszka na Filipinach), ale nadzieja płonie! Kardynale Tagle, prowadź nas!” – pisze użytkownik pod nazwą FilipinoCatholic.

„Oby Duch Święty oświecił kardynałów podczas konklawe. Modlę się, aby następca Franciszka kontynuował jego dzieło miłosierdzia i współczucia, a jeśli to możliwe, by był to nasz własny kardynał Tagle” – dodaje inny internauta.

Niezależnie od tego, kto zostanie następcą Franciszka, Kościół katolicki na Filipinach, podobnie jak w innych częściach świata, stoi w obliczu wyzwań – od reagowania na kwestie związane z przemocą i rozbitymi rodzinami, po malejącą liczbę młodych ludzi uczęszczających na msze.

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze