Kard. Matteo Zuppi wzywa do poważnego potraktowania papieskiego apelu o pokój
Słowa Ojca Świętego, apelującego o pokój nie są naiwnością i właśnie ta kwestia jest priorytetem dla Kościoła we Włoszech – powiedział arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Matteo Zuppi otwierając 18 marca w Rzymie obrady Rady Stałej tamtejszego episkopatu. Papież Franciszek powierzył kard. Zuppiemu nadzwyczajną misję pokojową w sprawie wojny na Ukrainie.
„Czy nadal możemy się godzić, że tylko wojna jest rozwiązaniem konfliktów? Czy odrzucenie jej nie oznacza zatrzymania jej postępu, czy też musimy czekać na to co nieodwracalne, aby zrozumieć i wybrać pokój?” – zapytał kard. Zupii. Przypomniał, że jest to jedno z kluczowych słów pontyfikatu papieża Franciszka. Wypływa stąd dążenie do bycia „budowniczymi pokoju, twórcami jedności w każdej sytuacji, pokojowymi w słowach i zachowaniu… dostrzeganiu brata nawet w nieprzyjacielu” – stwierdził. Jednocześnie zapowiedział, że z majowym Zgromadzeniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Włoch związany będzie Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności za tych, którzy cierpią z powodu trwających konfliktów.
>>> Kard. Zuppi: chcę stworzyć klimat dla dialogu między Rosją a Ukrainą
„Kościół jest matką i przeżywa wojnę jako matka, dla której wartość życia jest nadrzędna w stosunku do rozumowania czy dalekich od niego układów. Innymi słowy, racje pokoju są jedynymi racjami, które mogą doprowadzić do rozwiązania konfliktów, ich przyczyn, triumfu prawa i poczucia ponadnarodowej odpowiedzialności… Historia wymaga, abyśmy znaleźli wraz z zaangażowanymi stronami nowe ramy, inny paradygmat, angażujący społeczność międzynarodową w celu znalezienia sprawiedliwego i bezpiecznego pokoju … To właśnie na tym froncie państwa i narody europejskie, instytucje Unii Europejskiej, muszą na nowo odkryć swoje pierwotne powołanie, również poprzez odpowiedzialny wybór posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą reprezentować nasze wartości i działać na rzecz wspólnego dobra w przyszłym Parlamencie Europejskim… Nie możemy pogodzić się z niekontrolowanym wzrostem liczby broni, ani z wojną jako drogą do pokoju” – powiedział papieski negocjator.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |