Zdjęcie poglądowe fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Kard. Mendonça: synodalność ukształtuje przyszłość Kościoła

Portugalski kardynał z Kurii Rzymskiej, José Tolentino Calaça de Mendonça postrzega wprowadzenie konsultacji synodalnych w Kościele katolickim jako zmianę wybiegającą w przyszłość. „Kwestia synodalności ukształtuje przyszłość Kościoła” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación” z 18 sierpnia.

Jego zdaniem, papież Franciszek miał „wielką wizję”, gdy zdecydował się zwołać światowy synod na ten temat.

Aby wzrastać, Kościół musi angażować wszystkich ochrzczonych w dialog wewnątrzkościelny. Chodzi o to, aby Kościół nie był już postrzegany jako piramida, ale jako żywy organizm. Synod powszechny pomoże to jasno rozpoznać i będzie to miało daleko idące konsekwencje na przyszłość, uważa kard. Mendonça.

>>> Czarne koty na drodze Kościoła. Synodalność i współodpowiedzialność za bliźnich [MISYJNE DROGI]

Druga szansa dla Kościoła

Odnosząc się do obecnych konfliktów wewnątrz Kościoła, kardynał zauważył: „Wszyscy odczuwamy cierpienie, pytania, dramaty. Nikt nie może pozostać obojętny. W tym czasie Kościoła czuję się jako pomocnik w spełnianiu wizji papieża Franciszka”. A w kwestii kryzysu, jaki przeżywa Kościół, tłumaczył: „Nie patrzę na ten czas pesymistycznie, ale z nadzieją, ponieważ widzę wielu mężczyzn i kobiety, którzy są gotowi dać Kościołowi drugą szansę”.

fot. pixabay/iphotoklick

Zapytany o największe aktualne wyzwanie dla Kościoła, kardynał kurialny odpowiedział: „To jest przełożenie doświadczenia chrześcijańskiego na język naszych czasów. Doświadczenie to nie może pozostać zakute w języku, który odziedziczyliśmy z przeszłości”. Wielkim wyzwaniem, o którym mówi papież Franciszek, jest misyjne marzenie o dotarciu do wszystkich.

Papież pozwala na dużą swobodę

Pytany o jego osobiste relacje z Franciszkiem, kard. Mendonça zauważył, że papież dał mu wiele wolności, w tym swobodę dalszego pisania poezji. To część mojego powołania, powiedział. A u Franciszka podziwia jego inteligencję: „Kiedy odpowiada, robi to inteligentnie i z głębią. I często w zaskakujący sposób rozwija pytania. To mnie fascynuje i chcę się uczyć”.

Pochodzący z Madery 58-letni kard. Mendonça stoi na czele Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w Watykanie od 2022 roku. Jest autorem wielu książek, w tym tomików poezji, a także zdobywcą kilku nagród literackich w Portugalii i we Włoszech.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze