Kard. Michael Czerny: marynarze często niewidzialni, konfrontowani z „wyzyskiem”
W orędziu na Światowy Dzień Morza (Niedzieli Morza), który Kościół katolicki obchodzi w drugą niedzielę lipca, kard. Michael Czerny przypomniał, że wiele z tego, czego potrzebujemy każdego dnia, dociera do nas dzięki marynarzom, którzy często pozostają niezauważeni. „Na morzach doświadczają bezgranicznego piękna natury, ale także fizycznej, duchowej i społecznej ciemności” – napisał kard. Czerny w swoim przesłaniu. Podczas tegorocznej Niedzieli Morza katolicy na całym świecie będą modlić się za marynarzy i ich rodziny oraz zwracać uwagę na ich sytuację.
Marynarze i ich rodziny to „z pewnością kilka milionów” ludzi, którzy nie tylko są ledwo rozpoznawani przez światową opinię publiczną, ale także podejmują życie pełne poświęceń. „Zarówno marynarze, jak i ich rodziny mogą przegapić ważne momenty w swoim życiu” – napisał kardynał, który jest prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Chociaż nagroda może przewyższać te poświęcenia, „ta korzyść może być zagrożona przez niesprawiedliwość, wyzysk i nierówność”, podkreślił kard. Czerny. W tym kontekście szczególnie cenna jest duchowa opieka, jaką Kościół katolicki zapewnia marynarzom, a wolontariusze i kapelani nie tylko zapewniają im opiekę duszpasterską, ale także prowadzą kampanię na rzecz ich praw.
Apostolstwo Ludzi Morza Kościoła katolickiego – znane jako „Stella Maris” lub „Gwiazda Morza”, starożytny tytuł maryjny, odpowiada za duszpasterstwo ludzi morza i działa w ok. 400 portach w 50 krajach świata. Obejmuje swoją duchową opieką ok. 1,5 mln marynarzy i rybaków wraz z ich rodzinami.
>>> Kard. Michael Czerny: młodzi ludzie domagają się od nas zmian
Umieszczenie peryferii w centrum
Ta „służba morzu”, napisał kardynał, może na wiele sposobów przyczynić się do „umieszczenia peryferii w centrum” poprzez „osobiste spotkania z ludźmi na morzu i modlitwę; poprzez poprawę materialnych i duchowych warunków pracowników; poprzez opowiadanie się za godnością i prawami pracowników; oraz poprzez opowiadanie się za wzmocnionymi relacjami międzynarodowymi i polityką”.
„Kościół jest powołany do służenia wszystkim członkom rodziny ludzkiej”, podkreślił kard. Czerny i wyraził przekonanie: Ponieważ marynarze pochodzą „ze wszystkich krajów i wyznań świata”, ich zaangażowanie w życie Kościoła umożliwia również „wzrost wzajemnego zrozumienia i solidarności między wszystkimi narodami i religiami”.
Morze w historii chrześcijaństwa
W drugiej części swojego przesłania kard. Czerny odniósł się do dwóch wątków w historii Kościoła, które są ściśle związane z morzem. Po pierwsze, odniósł się do podróży św. Pawła do portowego miasta Korynt. Apostoł spędził wiele czasu na morzu, szerząc przesłanie Kościoła. Zdobył również wielu zwolenników w Koryncie, ale, jak zauważył kard. Czerny, wśród nowych chrześcijan wkrótce doszło do podziałów. Według kardynała, pierwszy List św. Pawła do Koryntian, który dotyczy takiego podziału, jest zachętą dla „dzisiejszego Kościoła do pracy na rzecz większej jedności, nie tylko między ludźmi, którzy różnią się między sobą, ale także między ludźmi, którzy doświadczają podziałów i wzajemnych napięć”.
Co więcej, morze często było środkiem, za pomocą którego chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się po całym świecie, zaznaczył kard. Czerny. „Dzisiejszy Kościół”, napisał, „może czerpać inspirację od mieszkańców nadmorskich społeczności, którzy jako pierwsi usłyszeli zupełnie nowe przesłanie Chrystusa od apostołów żeglugi morskiej i innych misjonarzy”. „Nie możemy – podsumował kard. Czerny – być otwarci na możliwości życia, jeśli wolimy wygody tego, co znane”.
„Niedzielę Morza” ustanowiono w Anglii w 1975 roku z inicjatywy Kościołów katolickiego i anglikańskiego. Obecnie jest ona obchodzona na całym świecie w drugą niedzielę lipca, która w tym roku przypada 14 lipca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |