Kard. Müller laureatem nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2023
Kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki wiary został laureatem nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – złotego Feniksa 2023 – ogłoszono w czwartek, w czasie otwarcia w Warszawie XXVIII Targów Wydawców Katolickich.
Blisko 120 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentuje książki podczas XXVIII Targów Wydawców Katolickich, które potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
W czasie uroczystego otwarcia targów ogłoszono laureata nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Złotego Feniksa 2023 otrzyma w tym roku teolog, kard. Gerhard Müller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki wiary. Kapituła nagrodziła go za „umiejętne przedstawianie w tych trudnych czasach poważnych kwestii dogmatycznych przekazu wiary Kościoła m.in. w przełożonej na wiele języków świata pozycji „Dogmatyka katolicka”.
>>> Kard. Müller: niemiecka „droga synodalna” nie reprezentuje nikogo poza sobą [ROZMOWA]
„Kardynał Gerhard Ludwig Müller to autentyczny człowiek wiary, który w ogłoszonym «Manifeście wiary» wyraża swój głośny krzyk w sprawach wiary i nauczania tego, co przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu, a którym stanowczo sprzeciwia się Katechizm Kościoła Katolickiego” – czytamy w uzasadnieniu.
Jak zaznaczono, „w obecnych trudnych czasach, zarówno dla Kościoła, jak i naszej Ojczyzny, kard. Gerhard Ludwig Müller pozostaje trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła”.
Feniksy Specjalne
Feniksa Specjalnego przyznano w tym roku ośmiu osobom. Otrzymał go wychowawca kilku pokoleń teologów, ks. prof. dr hab. Edwarda Staniek za „wytrwałe organizowanie życia akademickiego i naukowego”. Kapituła zwróciła uwagę, że duchowny jest autorem „ponad 70 publikacji książkowych, przede wszystkim dedykowanych tematyce ewangelizacyjnej, które trafiły do ogromnej rzeszy czytelników – nie tylko w Polsce, ale także – dzięki tłumaczeniom – w kilku krajach Europy Wschodniej i Środkowej”.
Feniksa Specjalnego 2023 przyznano również założycielowi Wydawnictwa Biały Kruk Leszkowi Sosnowskiemu, „za wytrwałe promowanie polskiej myśli patriotycznej o dużym znaczeniu dla Kościoła i Polski”; Małgorzacie Żaryn „za zainicjowanie marszu papieskiego w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II” zaznaczając, że „jej inicjatywa jest przykładem synodalnego przebudzenia laikatu”, Barbarze Konarskiej „w podziękowaniu za zainicjowanie ogólnopolskiego marszu papieskiego w obronie dobrego imienia Jana Pawła II”; założycielce Polskiego Centrum św. Hildegardy – dr Alfredzie Walkowskiej za „ponad ćwierć wieku trudu na rzecz popularyzacji w naszym kraju i za granicą kultu i wiedzy o św. Hildegardzie z Bingen, propagowania stylu życia opartego na świadomości ekologicznej”.
Feniks Specjalny „medialny” kapituła przyznała TVP Polonia, która świętuje w tym roku 30 lat istnienia. Doceniono „konsekwentne trwanie na straży wartości religijnych i narodowych” oraz „produkcję bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej, która sprawia, że każdy z naszych rodaków, niezależnie od miejsca na świecie, w którym przebywa, może w każdej chwili poczuć i pielęgnować w sobie ducha polskości”.
Feniksa Specjalnego 2023 w dziedzinie „multimedia” otrzymało w tym roku Polskie Radio S.A. W uzasadnieniu wskazano, że jest to „uhonorowaniem ewangelizacyjnego zaangażowania wyrażonego za pośrednictwem stałej aktywności informacyjnej o działalności Stolicy Apostolskiej, transmisji z krajowych i światowych wydarzeń religijnych, realizacji słuchowisk dokumentalnych oraz reportaży przypominających postacie zasłużone dla Kościoła i naszej Ojczyzny”.
Feniks Specjalny „poetycki” otrzyma Robert Gawłowski „za poezję, która w subtelny sposób naznacza granicę między sacrum i profanum, (ukazującą ponadczasowe archetypy oraz „zachęca czytelnika do dialogu w wymiarze egzystencjalnym i prowadzi do spotkania w Słowie”.
>>> Książka kard. Müllera odegra istotną rolę wśród kardynałów?
W ramach 19 kategorii uhonorowano najbardziej wartościowe z ponad 300 publikacji wydanych w 2022 r. i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali i koncertu w sobotę 1 października 2022 r. godz. 19.30 w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.
W czasie targów, obok książek prezentowana jest także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio i filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych – powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.
W programie targów są spotkania z autorami publikacji i debaty.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |