Kard. Gerhard Muller

kard. Gerhard Muller, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Kard. Müller proponuje odpowiedź na manifest lefebrystów i reaktywację modelu Ecclesia Dei

Kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV zaproponował przygotowanie oficjalnej odpowiedzi doktrynalnej Stolicy Apostolskiej na manifest przekazany niedawno przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) papieżowi i kardynałom. Według informacji włoskiego dziennika Il Giornale, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary zasugerował również utworzenie struktury wzorowanej na dawnej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która mogłaby przyjmować duchownych i wiernych opuszczających Bractwo w przypadku formalnego rozłamu z Rzymem.

Propozycja padła kilka dni po przekazaniu przez FSSPX wyznania wiary, w którym Bractwo zarzuciło Stolicy Apostolskiej odejście od Tradycji i niezmiennego Magisterium Kościoła. Zdaniem kard. Müllera zarzuty te wymagają jednoznacznej odpowiedzi doktrynalnej, potwierdzającej ciągłość nauczania Kościoła.

Według Il Giornale kardynał zwrócił również uwagę na możliwość odejścia części księży i wiernych z FSSPX, jeśli planowane na 1 lipca konsekracje biskupie w Écône doprowadzą do formalnego zerwania z Rzymem. W związku z tym zaproponował powołanie struktury na wzór Komisji Ecclesia Dei, utworzonej po nielegalnych konsekracjach biskupich dokonanych przez abp. Marcela Lefebvre’a w 1988 r., która pomagała w przywracaniu pełnej komunii wspólnotom przywiązanym do liturgii tradycyjnej.

Jak podaje włoska gazeta, w Dykasterii do spraw Nauki Wiary analizowane są możliwe konsekwencje kanoniczne planowanych święceń, przy czym nie przesądzono jeszcze, czy będą one analogiczne do sankcji zastosowanych po wydarzeniach z 1988 r.

>>> Kard. Gerhard Müler: święcenia biskupie bez zgodny papieża „aktem schizmatyckim”

Choć kwestia FSSPX nie znalazła się w oficjalnym programie konsystorza, źródła cytowane przez Il Giornale twierdzą, że propozycje kard. Müllera spotkały się po zakończeniu obrad z zainteresowaniem i uznaniem części kardynałów reprezentujących różne środowiska Kościoła.

Papieska Komisja „Ecclesia Dei” była instytucją działającą w ramach Kurii Rzymskiej w latach 1988–2019. Jej zadaniem była opieka nad wiernymi i duchownymi przywiązanymi do tradycji liturgicznej sprzed II Soboru Watykańskiego.

Komisję powołał papież Jan Paweł II na mocy motu proprio Ecclesia Dei z 2 lipca 1988 r. Następnie, 8 lipca 2009 r., papież Benedykt XVI, w motu proprio Ecclesiae Unitatem, włączył Komisję w struktury Kongregacji Nauki Wiary.

17 stycznia 2019 r. papież Franciszek zlikwidował Papieską Komisję „Ecclesia Dei”, przekazując jej kompetencje Kongregacji Nauki Wiary.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze