EPA/MARTIN DIVISEK Dostawca: PAP/EPA.

Kard. Mykoła Byczok: poprosiłem nowego papieża o modlitwę za Ukrainę

Ukraiński kardynał Mykoła Byczok, który wziął udział w konklawe na którym wybrano nową głowę Kościoła katolickiego, podzielił się swoimi wrażeniami z tego historycznego wydarzenia i opowiedział o swojej rozmowie z nowo wybranym papieżem Leonem XIV w wywiadzie dla ukraińskiego kanału greckokatolickiego Żywe TV.

Według biskupa ukraińskiej greckokatolickiej eparchii świętych Piotra i Pawła w Melbourne w Australii , doświadczenie uczestnictwa w konklawe było niezwykłe. „Emocje, które trudno przekazać, ponieważ jest to coś niesamowitego, wydarzenie, które przyciąga uwagę całego świata – zarówno wierzących, jak i niewierzących” – powiedział kardynał.

Dwa momenty były dla niego szczególnie wzruszające: kiedy kardynałowie weszli w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej i kiedy wszyscy stali na balkonach Bazyliki św. Piotra, czekając na ogłoszenie nowego papieża.

>>> Ukraina: parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych 

Osobista rozmowa z nowo wybranym papieżem

Kard. Byczok opowiedział o swojej osobistej, krótkiej rozmowie z nowo wybranym papieżem zaraz po jego wyborze: „Kiedy podszedłem do niego, powiedziałem, że jestem biskupem dla Ukraińców w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Zapewniłem go o moich modlitwach i o tym, że Ukraina i Australia również będą modlić się za jego służbę Bogu, Kościołowi i ludzkości. Wezwałem go również, aby pamiętał o Ukrainie w swoich modlitwach o sprawiedliwy pokój i zakończenie wojny”.

Atmosfera modlitwy podczas konklawe

Ukraiński kardynał podkreślił, że konklawe odbyło się w atmosferze głębokiej modlitwy: „Podczas liczenia głosów jest dużo czasu. I to nie jest to, co pokazano w filmie `Konklawe`. Jest zupełnie inaczej – jest dużo modlitwy. Przede wszystkim jest to wezwanie do Ducha Świętego, wezwanie do Ducha Świętego, aby kierował naszym głosowaniem i naszymi działaniami, aby osoba, która jest najlepsza ze wszystkich, została naprawdę wybrana”.

„To piękny czas w moim życiu. Nikt ci nie przeszkadza. Mam na myśli to, że konklawe naprawdę odbyło się dla mnie w całkowitym pokoju, spokoju i łasce Ducha Świętego” – dodał kardynał.

Temat Ukrainy i wezwanie do pokoju

Kard. Byczok podkreślił, że temat Ukrainy był ważny podczas dyskusji kardynałów, zwłaszcza przed konklawe: „Temat Ukrainy był poruszany dość często, w szczególności na kongregacjach generalnych… Temat Ukrainy, temat wojen, temat ofiar tych wojen, temat pokoju… jeszcze przed wyborem Ojca Świętego zauważono, że będą one bardzo ważne dla posługi następnego papieża”.

Kardynał zwrócił szczególną uwagę na wspólne przesłanie kardynałów, które nie było szeroko relacjonowane przez świeckie media: „Na ostatniej kongregacji kardynałów (…) wystosowano apel do wszystkich przywódców świata w imieniu 180 kardynałów. To coś niesamowitego. Nie tylko papież się do tego zwraca. To praktycznie kardynałowie, którzy podpisali apel i wezwanie do pokoju, do zaprzestania wojen w Ukrainie, w Ziemi Świętej, czy gdziekolwiek indziej, do zakończenia nie tylko słowami, ale działaniem, do zaprzestania wojen”.

Pierwsze słowa nowego papieża i nadzieja dla Ukrainy

Kardynał wyraził nadzieję, że nowy papież będzie wspierał Ukrainę: „Zafascynowało mnie jego przemówienie z loggi Bazyliki św. Piotra. Poruszył temat pokoju, gdzie powiedział: „Pokój niech będzie z wami„, a później, że jest to pokój, który jest osiągnięty nie tylko przez potężnych, ale który jest dany przez samego Chrystusa, to rzeczywiście słowa, które dają nam, Ukraińcom, wielką nadzieję”.

>>> Ukraina: Tusk, Macron, Merz i Starmer zapalili znicze na Majdanie Niepodległości

„Jestem szczerze przekonany i mocno wierzę, że będzie on po stronie Ukrainy. Zrobi wszystko, aby zakończyć wojnę w Ukrainie, na całym świecie, wszystko, co w jego mocy, aby uwolnić jak najwięcej jeńców, aby odnaleźć tych, którzy zaginęli” – dodał kardynał Byczok.

Nowy papież przyjął imię Leon XIV. Według kardynała Byczoka, wybór imienia papieskiego może wskazywać na pragnienie nowego papieża, aby kontynuować tradycję papieża Leona XIII, który jest znany ze doktryny społecznej i zaangażowania na rzecz pokoju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze