kard nycz, fot. episkopat.pl

fot. episkopat.pl

Kard. Nycz: jesteśmy powołani do świętości

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzisiejsze święto przypomina nam wszystkim, że jesteśmy powołani do świętości – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii, którą wygłosił w uroczystość Wszystkich Świętych w kościele św. Katarzyny w Warszawie.

– Powołanie do świętości to nie tylko powołanie dla Jana Pawła, ojca Pio, matki Teresy z Kalkuty, to nie jest powołanie tylko dla kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy przeżywać za 7-8 miesięcy w Warszawie, ale powołanie do świętości jest powołaniem dla nas wszystkich (…) nie tylko tych wyniesionych na ołtarze – powiedział kard. Nycz.

Zaznaczył, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że „jesteśmy i żyjemy wśród świętych: to są nasze mamy, babcie, ojcowie, czasem nasi przełożeni w pracy, nauczyciele”.

fot. Wojciech Olkuśnik, PAP

– Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – dzień modlitwy za wszystkich zmarłych to dwa złączone ze sobą dni – powiedział metropolita warszawski. Jak zaznaczył, te dni są związane w polskiej tradycji z „wyjściem procesyjnym, osobistym na cmentarze, tam gdzie są pogrzebani nasi bliscy”. Wspomniał też o cmentarzach szczególnie ważnych dla wiernych w Warszawie takich jak Powązki, Cmentarz Północny czy cmentarz przy najstarszej parafii na terenie lewobrzeżnej Warszawy – św. Katarzyny na Służewie, gdzie dziś odprawiał mszę św. Zwrócił uwagę na to, że warto czasem przyjechać z bardzo daleka, aby stanąć nad grobem kogoś bliskiego i zastanowić się nad życiem, „zadać sobie pytanie: po co ja żyję” i „zobaczyć ostateczny cel swojego życia”.

W Dzień Zaduszny o godz. 18 kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie będzie modlił się przy grobach zmarłych arcybiskupów i biskupów warszawskich. O godz. 19 odprawi mszę św. za zmarłych, podczas której artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zobacz także
Wasze komentarze