Pope John Paul II waves to the wellwisher 28 April 1989 upon his arrival in Antanarivo at the beginning of a 10-day Africa tour. The pontiff visited Madagascar, La Réunion, Zambia and Malawi from 28 April to 06 May. It was his 41st International Pastoral visit. (Photo credit should read DERRICK CEYRAC/AFP/Getty Images)

Kard. Nycz: przekazujcie pamięć o Janie Pawle II następnym pokoleniom

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O zachowanie i utrwalanie pamięci o pontyfikacie i osobie św. Jana Pawła II oraz przekazywanie tej pamięci następnym pokoleniom zaapelował kard. Kazimierz Nycz do organizacji papieskich, które w środę i czwartek w Warszawie i Krakowie zgromadzą się na V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w stołecznym kościele sióstr wizytek Mszy św. poprzedzającym dwudniowe spotkanie organizacji zajmujących się upamiętnianiem pontyfikatu Jana Pawła II.

We wstępie do liturgii metropolita warszawski przypomniał o zbliżającej się 12. rocznicy śmierci św. papieża Jana Pawła II. Z tej właśnie okazji w środę 29 marca w Warszawie i dzień później w Krakowie odbędzie się V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Kard. Nycz podkreślił, że Jan Paweł II był „narzędziem Chrystusa i Piotrem naszych czasów”. Dodał, że konieczna jest modlitwa o wszystkie te instytucje, które zajmują się upamiętnianiem dzieła i pontyfikatu oraz samej osoby Papieża-Polaka, a zwłaszcza o ich owocną współpracę – „aby pamięć o tym wielkim papieżu i o jego dziele na przełomie tysiącleci była trwała i wzrastała w naszym pokoleniu”.

W homilii dodał: „Nasze pokolenie, ci, którzy pamiętają i przeżywali pontyfikat Jana Pawła II i w mniejszym lub większym stopniu nazywają się ludźmi czy pokoleniem Jana Pawła II nie może zapomnieć tego błogosławionego dla Kościoła i świata czasu”.

– A nawet, gdyby ludzie zapominali, bo wyrosną nowe pokolenia, to my mamy być tymi, którzy nigdy nie zapomną i w swoich dziełach będą pamiętać, aby ten pontyfikat przekazywać następnym pokoleniom – podkreślił kard. Nycz.

Celem V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II jest wymiana doświadczeń, podzielenie się pomysłami, problemami i wypracowanie formuły dalszej współpracy tychże organizacji. Tegoroczne spotkanie ma na celu przede wszystkim zastanowienie się, jak upowszechniać myśli Papieża-Polaka w kontekście zmiany pokoleniowej i troski o to, by młode generacje wzrastały w etosie Jana Pawła II.

Fot. PAP/DERRICK CEYRAC/AFP/Getty Images

Kard. Nycz: przekazujcie pamięć o Janie Pawle II następnym pokoleniom
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze