fot. PAP/Mateusz Marek

Kard. Nycz: Jezus uwiecznił w Eucharystii ofiarę krzyża

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w warszawskiej archikatedrze obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.

Kard. Nycz zaznaczył, że w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. „W ten wieczór wspominamy ustanowienie Eucharystii. Ten wieczór po zachodzie słońca już przynależał do piątku, w którym Pan Jezus na krzyżu złożył ofiarę za nas i za grzechy całego świata. Podczas ostatniej wieczerzy uwiecznił tę ofiarę w Eucharystii. Dziękujemy Panu Bogu za ustanowienie Eucharystii a równocześnie za ustanowienie sakramentu kapłaństwa” – przypomniał.

fot. PAP/Mateusz Marek

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przypomniał w homilii, że Triduum Paschalne jest „najgłębszym wymiarem duchowym i moralnym, samym sercem chrześcijaństwa”. Jak wyjaśnił, wszystkie czytania Mszy Wieczerzy Pańskiej mówią o passze, czyli o przejściu. „Pierwsze czytanie mówi o passze Izraelitów, drugie o passze Jezusa w Eucharystii w dwóch jej aspektach, która powinna stawać się paschą każdego człowieka wierzącego” – mówił.

fot. PAP/Mateusz Marek

Zdaniem bp. Jareckiego, pascha żydowska, obok przejścia Boga Jahwe przez Egipt, to było również wyjście narodu wybranego z niewoli egipskiej. „Lud stał się wolny, by móc służyć Bogu. Zrzuca kajdany, przeciwstawiając się ciemiężcom i wyrusza w kierunku bezkresnego horyzontu pustyni, gdzie oczekuje go Bóg. To przejście było trudne, nie było wolne od pokus, gdyż trudno jest zarządzać własną wolnością po długim czasie niewoli” – zastrzegł. Zaznaczył, że pascha Jezusa to była ostatnia wieczerza, podczas której Jezus przemienił zapowiedź w rzeczywistość, wypełniając to, czego od wieków oczekiwano. „On bowiem był Barankiem Bożym, którego baranek paschalny był tylko symbolem” – mówił bp Jarecki. „Od owego momentu Eucharystia stała się nową wieczerzą paschalną dla wierzących w Jezusa. Podczas niej spożywa się ciało niewinnego Baranka i pije się Jego krew. Jest to przejście z niewoli grzechu i próżnego życia ku przebaczeniu i przymierzu z Bogiem” – podkreślił.

fot. PAP/Mateusz Marek

Duchowny zaznaczył, że aby naprawdę obchodzić Wielkanoc potrzeba dokonać przejścia, które św. Paweł nazywa przejściem od człowieka starego do nowego. „Nie chodzi o przejście z jednego miejsca na drugie, lecz o zmianę wartościowania, sposobu życia, o przejście z życia dla świata i według świata do życia dla Ojca Niebieskiego, od ja do Boga, od dla mnie do dla innych. To przejście nazywamy nawróceniem” – mówił. Według hierarchy, często jesteśmy, jak Izraelici, niewolnikami przyjemności, niewolnikami pieniądza i władzy, z których nie potrafimy zrezygnować, a przede wszystkim niewolnikami grzechu. „Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu” – stwierdził.

Nawiązując do gestu umycia nóg bp Jarecki wyjaśnił, że przez ten gest Jezus przekazuje, iż stylem życia odróżniającym Jego uczniów powinna być postawa służby drugiemu człowiekowi i odpowiedzialności za niego. „Jest to w pewnym sensie przestroga, by nie ograniczać wiary i religijności do rytualizmu, kultu, by nie zamykać się w świątyni, ale wyjść od świata, by głosić dobrą nowinę, promować sprawiedliwość, by służyć jedni drugim. Służba i miłość powinny iść razem, gdyż miłość bez służby jest miłością pustą, nieautentyczną, a służba bez miłości jest zniewoleniem, niegodnym osoby ludzkiej” – podkreślił. Bp Jarecki podziękował wszystkim Polakom za postawę, jaką zajęli wobec uchodźców z Ukrainy uciekających przed śmiercią i cierpieniem.

Biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki, fot. PAP/Mateusz Marek

Po homilii kard. Nycz dokonał obrzędu umycia nóg 12 mężczyznom, którzy symbolizują 12 apostołów. Po mszy św. Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony przez kard. Nycza do ciemnicy (kaplicy przechowania), w której trwała adoracja.

Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Według Ewangelii w Wielki Czwartek Jezus spożył z uczniami swoją ostatnią wieczerzę przed ukrzyżowaniem. W tym dniu Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze