Kard. Nycz: troszczmy się wspólnie o Kościół, odnawiając go i oczyszczając
Jest nam powierzona troska o Kościół, za który Bóg ustanowił nas odpowiedzialnymi pasterzami – przypomniał biskupom zgromadzonym na Jasnej Górze metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz w czasie dzisiejszej porannej mszy przed cudownym wizerunkiem Maryi. Dodał, że troska ta winna być pełniona wraz z całym ludem Bożym, a biskupi i kapłani powołani są do służby.
W nawiązaniu do czytań mówiących o powtórnym oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej oraz wypędzeniu z niej przekupniów przez Jezusa, kard. Nycz przypomniał, że „świeżo zakończone rekolekcje i episkopatu oraz późniejsze obrady nie służą niczemu innemu niż wielkiej trosce o Chrystusowy Kościół”. Podkreślił, że troska ta nie dotyczy tylko biskupów czy duchownych, ale dotyczy ona w równej mierze wszystkich członków Kościoła, także i świeckich.
>>>Kard. Nycz, naczelny rabin Polski i prezydent Warszawy organizują zbiórkę na rzecz migrantów
Wszyscy mamy iść razem
Zaapelował byśmy „jako biskupi, prezbiterzy, diakoni i świeccy w obecnym czasie szli jeszcze bardziej razem, co wynika z pierwszego sakramentu, który czyni nas Kościołem Chrystusowym, za który wszyscy jesteśmy odpowiedzialni”. Dodał, że powołuje nas do tego również uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusowym, w którym udział mają wszyscy wierni na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania, a prezbiterzy i biskupi dodatkowo na mocy sakramentu święceń oraz episkopatu. Przypomniał także, że kapłaństwo to ze swej natury jest służebne, „abyśmy byli z ludem i dla ludu, a nie wyjęci z ludu”.
Wyjaśnił, że sakrament chrztu i bierzmowania jest także „fundamentem naszej jedności, naszej synodalności, faktu, że idziemy razem jako biskupi, prezbiterzy, diakoni, i świeccy”. A w nawiązaniu do zakończonych 3-dniowych rekolekcji Episkopatu wezwał obecnych biskupów do dokonania „poważnego, porekolekcyjnego rachunku sumienia”.
Kaznodzieja przypominając wyrażoną w czytaniach dnia potrzebę oczyszczenia Kościoła, w ślad za papieżem Franciszkiem ostrzegł przed zasadą „zawsze tak było”, która to zasada, „stanowić może skuteczną obronę przed wszelką odnową”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |