kard. Marc Ouellet

fot. Kadr z materiału Salt and Light Media

Kard. Ouellet: śmierć narzuca swoje panowanie, powodując kryzys wiary

„Pokonanie pandemii w Europie w znacznej mierze będzie zależało od czynnej nadziei chrześcijan, ogarniających miłosierdziem wszystkich potrzebujących, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia i religii” – napisał kard. Marc Ouellet do biskupów Europy. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów skierował przesłanie do uczestników odbywającego się zdalnie Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Kard. Ouellet zauważył, że w obliczu pandemii koronawirusa i jej bolesnych następstw wszyscy ludzie czują się zagubieni, zmieszani, potrzebujący pomocy i solidarności, zwłaszcza widząc los najuboższych doprowadzonych do nędzy. Pochodzący z Kanady purpurat wskazał na konieczność pogłębienia relacji z Bogiem, a także szanse związane z nowymi formami kreatywności oraz refleksją nad sensem życia i śmierci. Przypomniał tragiczne wydarzenia minionego wieku, a także dramat aborcji i eutanazji.

>>> Józef Pawłowski: wierzę w Boga. To podstawowa wartość

„Śmierć narzuca swoje panowanie, powodując kryzys wiary, który łączy nasz czas z tajemnicą Wielkiej Soboty, tajemnicą milczenia i opuszczenia” – zauważył kard. Ouellet.

Zaznaczył, że ta tajemnica ma swoją ciemną stronę, ale jednocześnie otwiera ludzi na światło zmartwychwstania Chrystusa, które wzbudziło w ludzkości nadzieję wypływającą z wiary.

pexels

„Pokonanie pandemii w Europie będzie wynikiem współpracy wszystkich, ale w znacznej mierze będzie zależało od czynnej nadziei chrześcijan żyjących w świetle Zmartwychwstałego Chrystusa i ogarniających współczującym miłosierdziem wszystkich potrzebujących, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia etnicznego czy wyznawanej religii” – stwierdził kard. Ouellet.

Dodał, że praca nad lepszą przyszłością wynika ze świadomości obowiązku dawania wszystkim świadectwa nadziei z powodu Zmartwychwstałego obecnego pośród nas.

>>> Jak sobie radzić, gdy dopadają wątpliwości w wierze? [WIDEO]

„Jeśli długi post eucharystyczny sprawił, że straciliśmy nawyk niedzielnej mszy św., to pilnie potrzebna jest nowa ewangelizacja, aby chrześcijanie odkryli, że Eucharystia jest nie tylko pokarmem duchowym na naszej drodze, ale także radosnym świadectwem spotkania ze Zmartwychwstałym, który daje nam Ducha życia i odwagę w trudnym doświadczeniu” – wskazał prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Zachęcił, aby wyzwania kryzysu sanitarnego nie były dla biskupów naszego kontynentu powodem do zniechęcenia, lecz szansą świadczenia o Chrystusie zmartwychwstałym, stale żyjącym między nami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze