Kard. Parolin: Kościół Franciszka jest ubogi i otwarty na spotkanie
„Rebeliant Franciszek. Język, gesty i miejsca człowieka, który naznaczył bieg historii” – taki tytuł nosi książka ojca Enzo Fortunato, rzecznika prasowego klasztoru franciszkanów w Asyżu, do której wstęp napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.
Zwraca on m.in. uwagę, że Kościół wskazany przez świętego z Asyżu, a dziś przez papieża, który jako pierwszy w historii wybrał dla siebie jego imię, „nie jest zamknięty w swoich instytucjach, lecz ubogi i otwarty na spotkanie, zdolny proponować Ewangelię słowem i życiem”.
Kardynał Parolin podkreśla, iż „nie ma wątpliwości, że Franciszek był przede wszystkim człowiekiem Kościoła, wiernym papieżowi i że Kościół katolicki nieustannie musi mierzyć się z ewangelicznym dziedzictwem świętego z Asyżu. Wystarczy pomyśleć o papieżach z ostatnich lat”, Janie Pawle II, Benedykcie XVI po papieża Franciszka, który z prostotą wyjaśnił wybór swego imienia, mówiąc: «Jak bardzo bym chciał Kościoła ubogiego i dla ubogich»”, przypomina watykański sekretarz stanu.
Książka franciszkanina powstała, według niego, z potrzeby wyjaśnienia, „dlaczego prosty człowiek, żyjący osiem wieków temu, jest najlepszym wcieleniem chrześcijaństwa, jakie rysuje się na początku trzeciego tysiąclecia”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |