Kard. Parolin: Kościół Franciszka jest ubogi i otwarty na spotkanie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Rebeliant Franciszek. Język, gesty i miejsca człowieka, który naznaczył bieg historii” – taki tytuł nosi książka ojca Enzo Fortunato, rzecznika prasowego klasztoru franciszkanów w Asyżu, do której wstęp napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Zwraca on m.in. uwagę, że Kościół wskazany przez świętego z Asyżu, a dziś przez papieża, który jako pierwszy w historii wybrał dla siebie jego imię, „nie jest zamknięty w swoich instytucjach, lecz ubogi i otwarty na spotkanie, zdolny proponować Ewangelię słowem i życiem”. 

Kardynał Parolin podkreśla, iż „nie ma wątpliwości, że Franciszek był przede wszystkim człowiekiem Kościoła, wiernym papieżowi i że Kościół katolicki nieustannie musi mierzyć się z ewangelicznym dziedzictwem świętego z Asyżu. Wystarczy pomyśleć o papieżach z ostatnich lat”, Janie Pawle II, Benedykcie XVI po papieża Franciszka, który z prostotą wyjaśnił wybór swego imienia, mówiąc: «Jak bardzo bym chciał Kościoła ubogiego i dla ubogich»”, przypomina watykański sekretarz stanu.

Książka franciszkanina powstała, według niego, z potrzeby wyjaśnienia, „dlaczego prosty człowiek, żyjący osiem wieków temu, jest najlepszym wcieleniem chrześcijaństwa, jakie rysuje się na początku trzeciego tysiąclecia”.

Kard. Parolin: Kościół Franciszka jest ubogi i otwarty na spotkanie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze