Fot. PAP/Leszek Szymański

Kard. Parolin odprawił mszę na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił w czwartek uroczystą mszę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na mszę w papieskiej bazylice Santa Maria Maggiore przybyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i ambasador we Włoszech Konrad Głębocki.

Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie, polskiego duchowieństwa i Polonii.

W kazaniu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził radość z tego, że może uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, i pozdrowił polską społeczność. Dodał, że słowa pozdrowień przekazuje także od papieża Franciszka, dla którego – jak wskazał kardynał – Polska jest szczególnie ważnym krajem.

Przypominając datę 11 listopada 1918 roku, kardynał Parolin podkreślił, że Polska powróciła do wspólnoty państw i wniosła ważny wkład w jej istnienie. Przywołał również Konstytucję 3 Maja z 1791 roku, zwracając uwagę na znaczenie tego dokumentu dla tworzenia zasad demokratycznych państw oraz wkładu Polski we wspólnotę międzynarodową i całą rodzinę ludzką.

Kardynał Parolin mówił o szczególnym znaczeniu idei Miłosierdzia Bożego, jaka popłynęła z Polski dzięki orędziu św. Faustyny Kowalskiej. Wszyscy jesteśmy wezwani „do doświadczania Miłosierdzia Bożego” – zaznaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Wskazał, że apelował o to również św. Jan Paweł II, zachęcając do spojrzenia przepojonego Miłosierdziem.

„Niech Matka Boża z Częstochowy błogosławi i chroni Polskę” – wezwał na zakończenie kardynał Pietro Parolin.

Zobacz także
Wasze komentarze