watykan

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Kard. Parolin: reforma Kurii Rzymskiej to jedno z największych wyzwań

Kard. Pietro Parolin mówił o wyzwaniu, jakim stanowi reforma Kurii Rzymskiej podczas sympozjum poświęconym nowej konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, poświęconej działaniu Kurii Rzymskiej i jej posłudze w świecie. Odbyło się ono na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Watykański sekretarz stanu podkreślił, że wprowadzane obecnie reformy stanowią kontynuację konstytucji apostolskiej „Pastor bonus” ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1988 roku. Zauważył, że nowa konstytucja zawiera zasady dobrego zarządzania Kurią Rzymską, które mogą być użyteczne dla całego Kościoła.

Narzędzie w rękach papieża

Mówiąc o komunii kościelnej i zarządzaniu kard. Parolin przypomniał słowa Franciszka, że dykasterie są na służbie papieżowi i biskupom. Mają wspomagać zarówno Kościoły lokalne, jak i konferencje episkopatów. Są to mechanizmy pomocowe. Hierarcha przypomniał, że relacje między Kurią Rzymską a episkopatami opierają się na współpracy i zaufaniu, a nigdy na wyższości lub przeciwnościach. Kard. Parolin przypomniał, że już konstytucja apostolska „Pastor bonus” podkreślała, że Kuria Rzymska nie działa z własnej inicjatywy, tylko jest narzędziem w rękach papieża.

>>> Reforma Kurii Rzymskiej. Po pierwsze ewangelizacja [KOMENTARZ]

Mówiąc o wdrażanej reformie watykański Sekretarz Stanu zauważył, że nie będzie ona skuteczna, jeśli nie zostanie wdrożona przez „odnowionych ludzi”, a nie jedynie „nowych ludzi”. Wskazał, że w procesie reformy nie można zadowolić się jedynie zmianą personelu, ale trzeba doprowadzić członków Kurii Rzymskiej do odnowy duchowej, ludzkiej i profesjonalnej. „Bez zmiany mentalności – podkreślił kard. Parolin – wszelkie wysiłki reformatorskie okazałyby się płonne”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze