Fot. EPA/ANTHONY ANEX

Kard. Parolin: wojna jest bezsensowną przemocą, a my musimy być rzemieślnikami pokoju

„W tym okresie, naznaczonym bezsensowną przemocą, Stolica Apostolska pragnie wnieść swój wkład w wysiłki na rzecz pokoju, który wraz ze sprawiedliwością i braterstwem jest również darem Boga, o który żarliwie prosimy” – powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w przemówieniu wygłoszonym na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana podczas konferencji poświęconej dialogowi i dobru wspólnemu.

Konferencję zorganizowały: ambasada Maroka przy Stolicy Apostolskiej i Suwerenny Rycerski Zakon Maltański. „Pandemia i konflikt na Ukrainie są głównymi problemami, na które należy odpowiedzieć za pomocą «architektury» pokoju, w której tworzeniu uczestniczą instytucje społeczne. Ale jest też rzemiosło pokoju, które dotyczy nas wszystkich” – wyjaśniał kardynał.

>>> Abp Szewczuk: wojna w Ukrainie będzie początkiem nowej ery ludzkości

„Nasz świat spragniony jest pokoju, tego niewidzialnego dobra, które wymaga wysiłku i stałego wkładu wszystkich” – powiedział kard. Parolin dodając, że również w odniesieniu do pandemii konieczne jest „rozwijanie konkretnych procesów w służbie pokoju, stawiając w centrum wszystkich działań świętą godność osoby ludzkiej i szacunek dla dobra wspólnego”.

Jesteśmy powołani

„Wszyscy jesteśmy powołani do tego, by przyczyniać się do tworzenia globalnej i trwałej architektury pokoju” – podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przywołując słowa papieża skierowane do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, który w szczególności podkreślił dwa kluczowe słowa: „dialog” i „braterstwo”, „niezbędne ośrodki”, jak zaznaczył, „do przezwyciężenia kryzysów obecnej chwili charakteryzującej się ogłuszającym hałasem wojen i konfliktów”. „W ostatnich dniach papież Franciszek kilkakrotnie wzywał wszystkich uczestników społeczności międzynarodowej do konkretnego zaangażowania się w zakończenie tej straszliwej wojny” – powiedział kardynał.

>>> „Warszawska” – tak Kijów chce nazwać jedną ze stacji metra

Kard. Parolin przypomniał również o nawiązaniu w 1976 r. stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Marokiem, o wizycie Jana Pawła II w 1985 r. i Franciszka w 2019 r., który określił ten kraj jako „naturalny pomost między Afryką a Europą” i wezwał do budowania „świata bardziej zjednoczonego i bardziej zaangażowanego w dialog, który szanuje specyfikę każdego narodu i każdego obywatela”.

„Pokój, ale także rozwój, koncepcje je wspierające, powtórzone przez papieża w przesłaniu na IX Światowe Forum Wody w Dakarze, są prawdziwym symbolem dzielenia się, konstruktywnego dialogu. Zachęca się w nim do współpracy, przede wszystkim w celu zwalczania problemu suszy, która w ostatnim czasie dotknęła obszary wiejskie Maroka” – powiedział kardynał.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Maroko miejscem spotkań cywilizacji

W przemówieniu kard. Parolin wskazał na nowego świętego, Karola de Foucauld, który odwiedził Maroko i którego obecność „wywarła wielki wpływ na Kościół katolicki w krajach Maghrebu i dała początek wielu inicjatywom mającym na celu nadanie konkretnego wyrazu wezwaniu Soboru Watykańskiego II do dialogu z innymi religiami, zwłaszcza z muzułmanami”.

>>> Abp Szewczuk: przyjmując uchodźców, przyjmujecie samego Chrystusa

„Maroko to kraj bogaty w piękno, który zawsze był miejscem spotkań cywilizacji, charakteryzujący się tradycją tolerancji. Jako ludzie wierzący jestem przekonany, że musimy z radością uznawać wspólne wartości religijne. Ideologie i slogany nie pomogą nam stawić czoła problemom życia codziennego i społecznego. Tylko wartości duchowe i moralne mogą tego dokonać, dzięki Bogu i Jego miłosierdziu” – podsumował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze