fot. arch. AKM

Kard. Pierbattista Pizzaballa wzywa chrześcijan w Ziemi Świętej do zjednoczenia w modlitwie

Łaciński Patriarchat Jerozolimy wzywa chrześcijan Ziemi Świętej, aby w tym momencie ciągłego rozlewu krwi i smutku wycofali się z dyskusji politycznych i wspólnie się modlili.

– Musimy zostawić politykę za sobą, musimy spotkać się i modlić razem. Teraz gdy rany krwawią, nie czas mówić o polityce – powiedział kard. Pierbattista Pizzaballa, wskazując, że bardzo trudno jest rozpoznać cierpienie drugiego, gdy samemu się cierpi.

Łaciński patriarcha Jerozolimy przemawiał do delegacji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), która odwiedza Ziemię Świętą, aby okazać solidarność z miejscowymi chrześcijanami i ocenić projekty pomocy Kościołowi w regionie.

>>> Kard. Pierbattista Pizzaballa: wiara jest otwarciem na to, co nas przerasta

Polaryzacja

– Sytuacja jest tak spolaryzowana, że jeśli jesteś blisko Palestyńczyków, Izraelczycy czują się zdradzeni i odwrotnie. Kiedy mówię o cierpieniu Gazy, hebrajscy katolicy mówią mi o obszarach, które ucierpiały w atakach z 7 października ub.r. a z drugiej strony Palestyńczycy myślą tylko o Gazie. Każdy chce mieć monopol na cierpienie – powiedział kardynał.

Zauważając, że Łaciński Patriarchat Jerozolimy obejmuje katolików z wikariatu hebrajskiego służących w armii w Gazie, a także katolików bombardowanych w Gazie, wyraził przekonanie, że Kościół musi unikać wciągnięcia w konflikt i być konstruktywną obecnością. – Ciągle słyszę, że muszę być neutralny. Pojedź ze mną do Gazy, porozmawiaj z moimi ludźmi, którzy stracili wszystko, a potem powiedz mi, że muszę być neutralny. To nie działa. Ale nie możemy stać się częścią politycznego, wojskowego starcia lub konfrontacji – powiedział kard. Pizzaballa.

>>> Abp Pizzaballa: ufnie zanieśmy Jezusowi nasze pragnienia

Zapewnienie pomocy

W międzyczasie Patriarchat robi, co może, aby pomóc małej społeczności chrześcijańskiej w Strefie Gazy, ale sytuacja jest tak niestabilna, że dostarczenie pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna, może zająć tygodnie.

W czwartek zarówno rząd brytyjski, jak i Komisja Europejska zobowiązały się do przywrócenia finansowania Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w czasie, gdy izraelskie ataki w enklawie trwają, a operujący z terytorium Jemenu rebelianci Huti przyznali się, że są odpowiedzialni za atak drona na Tel Awiw, w którym zginęła jedna osoba.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze