Kard. Pietro Parolin: Ewangelia jest ożywcza dla chińskiej kultury
O. Matteo Ricci jest dla nas podstawowym punktem odniesienia w dialogu z Chinami. Pokazuje on bowiem, że nie ma sprzeczności między byciem dobrym Chińczykiem i dobrym chrześcijaninem – powiedział kard. Parolin w rozmowie z włoskimi dziennikarzami.
Zapytany, co sądzi o postawie przyszłej administracji Stanów Zjednoczonych, która nie zamierza nawiązywać dialogu z Chinami, kardynał sekretarz stanu odpowiedział, że dla Watykanu dialog jest podstawową zasadą, ale nie zamierza on mówić, co mają robić inni. Kardynał sekretarz stanu dodał, że w kontaktach z azjatyckim mocarstwem Stolica Apostolska będzie się inspirowała postawą wspomnianego już włoskiego jezuity, który w XVI w. dotarł z Ewangelią do Chin. Jego przykład pokazuje bowiem, że chrześcijaństwo może być ożywcze dla chińskiej kultury.
Kard. Parolin mówił o tym na marginesie prezentacji książki o kard. Achille Silvestrinim, który był jednym z najważniejszych watykańskich dyplomatów w XX w. Podkreślił, że jego doświadczenia uczą nas wytrwałości w dialogu nawet wtedy, gdy nie rokuje on wielkich nadziei.
Zdaniem kard. Parolina, taką sytuację mamy dziś w OBWE. „Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej mówił mi o trudnościach w działaniu w ramach tej organizacji, ponieważ jest ona całkowicie zablokowana. W OBWE nie tylko nie można rozmawiać o pokoju, ale nawet nie można już ze sobą rozmawiać” – powiedział kard. Parolin.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |