Kard. Pietro Parolin: nauka musi służyć ludzkiej godności
– Jeśli nauki ścisłe oferują dziś ogromne możliwości rozwoju, istnieją również zagrożenia i znaczące implikacje antropologiczne, które w coraz większym stopniu wymagają starannego rozważenia – podkreślił kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w przemówieniu do uczestników trzeciego szczytu „World Changers Summit” w Watykanie. Dlatego „to, o czym zawsze należy pamiętać”, zaznaczył kardynał, cytując papieża Franciszka, „to nieredukowalna rzeczywistość osoby ludzkiej”. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy i eksperci ze świata innowacji i technologii, którzy mówili o potrzebie połączenia nauki, wiary i godności ludzkiej w celu promowania rozwoju.
Pomysłodawcą szczytu jest profesor Gabriele Andreoli, prezes Institute for Advance Studies and Cooperation (Iasc), międzynarodowej organizacji non-profit, która promuje działalność naukową i współpracę w różnych dziedzinach, od kultury po ekonomię i finanse. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Forum na rzecz kształtowania lepszej przyszłości” i zostało zorganizowane wspólnie z Papieską Akademią Nauk Społecznych.
Ponad 60 przedsiębiorców i ekspertów w dziedzinie innowacji zebrało się w Casina Pio IV, aby zaprezentować projekty i realia mające na celu połączenie nauki i technologii z szacunkiem i ochroną stworzenia, a także zastanowić się nad możliwościami aktywnego łączenia nauki i wiary, nawet w świecie, który coraz bardziej korzysta, a czasem cierpi z powodu postępu technologicznego.
Fundamentalna godność człowieka
W dzisiejszym kontekście ludzie wiary są wezwani do wniesienia swojego wkładu. „Wierzący – mówił dalej kard. Parolin – muszą mieć uważne i aktywne spojrzenie, aby podążać wspólnymi ścieżkami i podejmować działania na rzecz przyszłości godnej nowych pokoleń”. Pytanie o dziedzictwo, które należy przekazać najmłodszym, papież Franciszek przedstawił już w mocnych słowach w encyklice Laudato si’ z 2015 r., stawiając pytanie: „Jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom?”.
Konkretne decyzje są zatem coraz bardziej potrzebne „dla dobra wszystkich”, podkreślił kard. Parolin na zakończenie. Ważna jest tu „relacja między rozwojem naukowym a osobą ludzką”, tak aby zawsze mieć na uwadze cel, jakim jest „dobro wspólne”.
Ze swojej strony – powiedział profesor Andreoli, inaugurując obrady – „tym, co nas napędza i prowadzi, jest głębokie przekonanie, że każda istota ludzka ma swoją godność i dlatego musi być w stanie żyć swoim życiem, korzystając z tego, na co pozwalają nam dziś nauka, technologia i wiara”.
Projekty
Podczas szczytu zaprezentowano instrumenty w sektorze zdrowia, które miałyby na celu zwalczanie chorób endemicznych, takich jak malaria w niektórych krajach, lub projekty łączące najnowsze osiągnięcia w tak zwanej bio-architekturze z ochroną ekosystemu i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
W prezencie kard. Parolin otrzymał dzieło sztuki, które „oddycha”, ponieważ jest wyposażone w technologię oczyszczania powietrza. Dzieło, jak wyjaśniono, stworzone przez robota i mające na celu zademonstrowanie możliwości fizycznego połączenia technologii materialnej z otaczającym środowiskiem, a także połączenia „między nauką a wiarą na rzecz bardziej harmonijnego świata”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |