Fot. Mariusz Kasperski OMI

Kard. Pietro Parolin: posłuchajmy dzieci i ich „nie” dla głodu, przemocy, wojen i nierówności

Od liderów polityki, ekonomii, kultury, aż po zwykłych ludzi, w sercach i głowach wszystkich rozbrzmiewa „nie” dzieci dla głodu, wojny, przemocy, nierówności, dewastacji Stworzenia. Tym apelem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powitał 2 lutego, uczestników Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka pod hasłem: „Kochajmy je i chrońmy”, który obraduje dzisiaj w Watykanie, w obecności papieża Franciszka.

Laureaci Nagrody Nobla, profesorowie, pisarze, ekonomiści, osobistości religijne i polityczne oraz szefowie organizacji międzynarodowych zebrali się w Salone di Raffaello w Muzeach Watykańskich na wieczorze otwierającym wydarzenie promowane przez Papieski Komitet Światowego Dnia Dziecka, organ powołany przez papieża 20 listopada 2024 r.

Kochać i chronić dzieci, imperatyw kategoryczny

Dzień, który kard. Parolin określił jako dzień „refleksji” i „wzajemnego słuchania” podzielony na dwie sesje, oprócz powitania otwierającego i przemówienia końcowego papieża Franciszka, obejmuje siedem paneli z przemówieniami około pięćdziesięciu gości. Kardynał skupił się w szczególności na temacie wybranym przez papieża na to wielkie wydarzenie: „Kochajmy je i chrońmy”. Dwa działania, „aby kochać i chronić” dzieci, które – jak podkreślił sekretarz stanu – stanowią „kategoryczny imperatyw, który powinien zgromadzić jednomyślny konsensus z konsekwentnym chóralnym i aktywnym zaangażowaniem”.

Małe ofiary wojen i migracji

Jak zauważył kardynał, sama historia uczy nas, że „chłopcy i dziewczęta stanowili jeden z najsłabszych elementów ludzkości”; dzisiejsza epoka, tak silnie naznaczona przez media, pokazuje natomiast rzeczywistość, w której brakuje miłości i ochrony najmniejszych, czyniąc nas „uczestnikami wojen, które pociągają za sobą tysiące małych i bezbronnych ofiar, a także tragedii, które mają miejsce na naszych morzach z migrantami, wśród których jest niemało dzieci”.

>>> Kard. Parolin: zapowiedziane uwolnienie kubańskich więźniów znakiem nadziei

„Cenna” obecność przedstawicieli świata żydowskiego i muzułmańskiego

Kard. Parolin przypomniał Ewangelię, w której Jezus jako pierwszy prosi uczniów, aby „zachowali czyste spojrzenie dzieci” i ostrzegł ich, aby „ich nie zgorszyli”. „Kościół kontynuuje to zaangażowanie w obronę i ochronę praw nieletnich pomimo niedociągnięć i słabości niektórych jego członków”, powiedział kardynał. W tej pracy, dodał, Kościół jest zawsze gotów „przyjmować i cenić” „sugestie” i „inspiracje”, które pochodzą od ekspertów w dziedzinie nauk społecznych, psychologicznych i pedagogicznych, od instytucji międzynarodowych i podmiotów działających w tej dziedzinie, a także z „doświadczenia” innych wyznań religijnych. W związku z tym dla kard. Parolina obecność na szczycie przedstawicieli świata żydowskiego i muzułmańskiego jest „cenniejsza niż kiedykolwiek”.

Prawo do zabawy w pokoju i wolności

Wezwanie sekretarza stanu, w związku z drugim Światowym Dniem Dziecka, który odbędzie się we wrześniu 2026 r. – po pierwszym, w Rzymie, w maju 2024 r. – ma zatem na celu „wsłuchanie się w głosy dzieci: ich `nie` dla głodu, nierówności, przemocy, wojen i dewastacji Stworzenia”. Kwestie, którymi należy się szczególnie zająć, to prawo dzieci do dostępu do zasobów, edukacji, żywności, opieki zdrowotnej, rodziny, a nawet wypoczynku. To „jest piękne i znaczące, ponieważ wszystkie dzieci mają prawo do zabawy w pokoju i wolności” – zaznaczył kard. Parolin.

>>> Kard. Pietro Parolin: przeciwko „duchowym chorobom” mediów

Dzieci powinny być przyjmowane, kochane i chronione

Program jest rozległy, ale ważne jest „rozpoczęcie i zainicjowanie procesów, które mogą przynieść pozytywne i namacalne rezultaty” – podsumował kardynał, zachęcając ludzi do ufnego wyruszenia w tę podróż, która ma jeden cel: „dzieci są coraz bardziej przyjmowane, kochane i chronione”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze