Kard. Pietro Parolin w Kijowie: wizyta w szpitalu Okhmatdyt i Soborze św. Sofii
Wizyta Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej na Ukrainie dobiega końca. Rankiem 23 lipca kard. Pietro Parolin odwiedził szpital pediatryczny Okhmatdyt, który dwa tygodnie wcześniej został trafiony rosyjskim pociskiem manewrującym. Potem odwiedził Sobór Sofijski – Mądrości Bożej.
Hierarcha spotkał się z Wiktorem Liaszko, ministrem zdrowia Ukrainy, i Wołodymyrem Żownirem, dyrektorem generalnym szpitala. Dyrektor mówił o działalności szpitala i zniszczeniach spowodowanych ostrzałem. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej był w zniszczonym budynku. Następnie odwiedził oddziały szpitala, który stara się jak najszybciej wznowić działalność we wszystkich strukturach, które można było przywrócić, ponieważ instytucja jest wyposażona w unikalny sprzęt niezbędny do zapewnienia opieki młodym pacjentom.
Papieski legat pobłogosławił dzieci, które już w młodym wieku zmagały się z niewyobrażalnym cierpieniem, i skierował słowa otuchy do ich rodziców i krewnych oraz słowa wdzięczności dla lekarzy i personelu medycznego. Wymienił również opinie z zarządem szpitala na temat współpracy z watykańskim szpitalem pediatrycznym Bambino Gesù.
>>> Kard. Pietro Parolin: myślę, że prawo do obrony we własnym kraju to część doktryny katolickiej
Ze szpitala sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i osoby towarzyszące udali się do Soboru Sofijskiego – Mądrości Bożej, gdzie z gośćmi spotkała się dyrektor generalna Nelia Kukalska. Kard. Parolin zwiedził świątynię i wystawę historyczną. Po obejrzeniu mozaiki „Oranta”, przedstawiającej Matkę Bożą z uniesionymi dłońmi, zaśpiewano po łacinie hymn maryjny „Salve Regina” (Zdrowaś Maryjo, Matko Miłosierdzia). Na zakończenie wizyty watykański sekretarz stanu wpisał się do księgi honorowej.
Sobór Sofijski, Mądrości Bożej, jeden z najbardziej znanych zabytków Rusi Kijowskiej i główną atrakcję stolicy Ukrainy. Pierwsze chrześcijańskie budowle sakralne miały istnieć w tym miejscu już w czasach panowania św. Olgi w X wieku. Ten historyczny obiekt został zbudowany w XI wieku i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Około 1920 roku cerkiew została zamknięta przez komunistów dla kultu. Od 1930 roku ten budynek był używany jako magazyn Archiwum Głównego Akt Ukrainy. Obecnie mieści się w nim muzeum.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |