Kard. Quevedo: pomimo terroryzmu, jest nadzieja na pokój!
Istnieje realna nadzieja na pokój pomimo terroryzmu i rozbijania figur Maryi – powiedział dwumiesięcznikowi ojców oblatów „Misyjne Drogi” i portalowi misyjne.pl Orlando B. Quevedo OMI, arcybiskup metropolii Catabato na Filipinach.
Kilka dni temu kanały telewizyjne, portale społecznościowe i strony internetowe obiegł film, na którym dżihadyści niszczą wnętrze kościoła w Marawi na Filipinach. Arcybiskup metropolii Cataboto na Filipinach w rozmowie z Justyną Nowicką mówi o relacjach Kościoła na Filipinach z islamem. Oblacki kardynał od wielu lat inicjuje i angażuje się w dialog chrześcijańsko-muzułmański.
Kard. Orlando B. Quevedo OMI w rozmowie podkreśla istnienie dwóch rodzajów działań terrorystycznych. Jeden z nich jest z przestępczy, a drugi – ideologiczny. Przestępczy jest związany z działalnością rebeliantów, którzy porywają ludzi i z okupów chcieli finansować powstanie kalifatu na jednej z filipińskich wysp, Mindanao.
Dzisiaj jest to grupa bandytów zarabiająca miliony dolarów na porwaniach. Nie mają wyrzutów sumienia, kiedy zabijają porwanych, cudzoziemców i Filipińczyków, za których nie mogą dostać okupu. Ich lider zadeklarował poparcie dla idei ISIS, ale to fałsz, który służy politycznej grze. Mówił też o ideologicznym terroryzmie, który uprawia niedawno powstała grupa Maute. – Bracia Maute zadeklarowali swą wierność idei ISIS i pod czarną flagą ISIS przejęli miasto Marawi. Ich aspiracją i celem jest przywrócenie złotego wieku Kalifatu, tzw. Proroka i pierwszego kalifa. Chcą ustanowić kalifat w Mindanao, który będzie niezależny od rządu Filipin, zupełnie wolny od „niewiernych” – powiedział purpurat.
W rozmowie z „Misyjnymi Drogami” i portalem misyjne.pl kardynał opowiedział, że to grupa Grupa Maute zniszczyła obrazy religijne w katedrze prałatury apostolskiej w Marawi. – Zniszczyła kompletnie katedrę. Spalili także protestanckie kolegium, zatrzymali wielu chrześcijan (katolików i protestantów), w tym księdza i pracowników Kościoła. Zabijali cywilów uwięzionych w mieście, jeśli nie potrafili recytować fragmentów Koranu. Swoich członków, którzy zostali zabici podczas oblężenia Marawi, nazywają męczennikami. Przyciągają do swojej grupy wielu młodych muzułmanów – uważa kard. Quevedo.
Rozmówca wskazał kilka przyczyn pojawienia się terroryzmu na Filipinach: niesprawiedliwość społeczną, ubóstwo i zacofanie, zaniedbania ze strony rządu, dyskryminacja, historyczne uprzedzenia między muzułmanami a chrześcijanami, sekularyzację. Mało skuteczne reagowanie rządu na ruchy chcące stworzyć kalifat na Filipinach.
Przypomniał też o inicjatywach dialogu międzyreligijnego, które są tym bardziej potrzebne z powodu narastającego konfliktu. „Obecnie podejmowane są inicjatywy w różnych częściach Mindanao. Na szczeblu regionalnym spotkania biskupi – ulamowie (IRD) odbywają się regularnie. To ciało składa się z biskupów katolickich, pastorów protestanckich i ulamów muzułmańskich. Chociaż nie można prowadzić dialogu z samymi terrorystami, to ich nauczyciele religijni mogą wytłumaczyć im, że błędnie interpretują Koran” – zaznacza hierarcha.
Jego zdaniem, jak najszybsze zatwierdzenie przez rząd projektu tzw. Ustawy Podstawowej Bangsamoro, która wyraża podstawowe aspiracje terytorium Moros do niepodległości, do stanowienia suwerennego kraju, mogłoby odwieść wielu terrorystów z Mindanao i rozczarowanych młodych od działań zbrojnych.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
Portal misyjne.pl to strona internetowa stworzona przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w celach społecznych, jak i informacyjnych. Za jego pośrednictwem redakcja chce przybliżać ludziom kwestie wiary i religii oraz jednoczyć ich w duchu Ewangelii. Portal informuje o wydarzeniach z krajów misyjnych, ale także poświęca sporo miejsca na bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
Fot. wikipedia
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |