
kard. Giovanni Battista Re, fot. PAP/IPA/ABACA
Kard. Re o Leonie XIV: to papież, którego potrzebujemy w świecie zapominającym o Bogu
Konklawe powierzyło „klucze piotrowe we właściwe ręce”. Przekonany jest o tym dziekan Kolegium Kardynalskiego, który przewodniczył kongregacjom generalnym poprzedzającym konklawe i Mszy pro eligendo Romano Pontifice. Kard. Giovanni Battista Re podkreślił, że Leon XIV, to papież dany Kościołowi i światu na obecne czasy.
89-letni włoski hierarcha jest emerytowanym prefektem Dykasterii ds. Biskupów, tej samej, którą przed swym wyborem na Stolicę Piotrową kierował kard. Robert Prevost. Jako dziekan Kolegium Kardynalskiego odpowiadał za przygotowanie pogrzebu papieża Franciszka i przeprowadzenie spotkań kardynałów przed konklawe. W czasie Mszy o wybór nowego papieża zachęcał, by modlić się o papieża, który obudzi sumienia i będzie papieżem według serca Bożego
„Klucze piotrowe” we właściwych rękach
Według kard. Re misja konklawe zakończyła się sukcesem, a „klucze piotrowe” zostały umieszczone we właściwych rękach. „Leon XIV jest przywódcą, którego Kościół i świat potrzebują w naszych czasach, naznaczonych wielkim osłabieniem poczucia Boga i zubożeniem wartości ludzkich i chrześcijańskich” – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Fatto Quotidiano”. Rozmowa jest szeroko cytowana, ponieważ włoski hierarcha bardzo rzadko udziela wywiadów. Kard. Re przypomniał ponadto, że świat jest dręczony okrutnymi wojnami, które powodują zbyt wiele ofiar śmiertelnych oraz zniszczenia domów, szpitali i szkół. Dziekan Kolegium Kardynalskiego wskazał, że w tej sytuacji Leon XIV będzie budowniczym mostów, zatroskanym o dobro każdego człowieka.

Kwestie społeczne
Pytany o to, jaki jest nowy papież, odpowiedział: „Jest łagodnym i bardzo opanowanym człowiekiem”. Wskazał, że obrane przez niego imię Leona XIV, świadczy o tym, że drogie są mu kwestie społeczne. Przypomniał, że to właśnie Leon XIII, do którego swym imieniem nawiązuje nowy papież, położył podwaliny pod katolicką naukę społeczną i bronił godności każdego człowieka, czemu dał wyraz w swej historycznej encyklice „Rerum novarum”.
Mądry i stanowczy duszpasterz
„Leon XIV będzie prowadził Kościół mądrze i stanowczo. Jest silną osobą, która wie, jak podejmować decyzje. Będzie prowadził pewny i odważny dialog ze współczesnym światem w jego różnych realiach. Będzie budowniczym mostów, a nie murów. Jego drogowskazem będzie Sobór Watykański II” – powiedział kard. Re. Hierarcha wskazał, że nowy papież „ma doskonałe przygotowanie doktrynalne i wielkie doświadczenie duszpasterskie”. Jego zdaniem Leon XIV „obudzi dobre energie w dzisiejszym społeczeństwie, a przede wszystkim wzmocni wiarę w Boga w świecie, który dziś często neguje Boga i żyje tak, jakby Bóg nie istniał”.

Augustianin i Amerykanin
Dziekan Kolegium Kardynalskiego wskazał, że bogate doświadczenie życia nowego papieża, będzie teraz wydawać owoce. Przypomniał, że „Leon XIV jest dobrze zaznajomiony z całym światem: urodził się w Chicago, spędził wiele lat jako misjonarz w Ameryce Łacińskiej, a następnie został przełożonym generalnym augustianów i przybył do Rzymu”. Kard. Re zauważył, że w tym czasie podróżował do wszystkich krajów, w których byli augustianie. Ma też doświadczenie posługi biskupiej w Peru, a Kurię Rzymską poznał od środka jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

Papież wobec nowych wyzwań
Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją przed nowym papieżem, kard. Re wskazał na konieczność obrony ludzkiej godności. „Kościół jest wezwany do odpowiedzi na kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji, które przynoszą nowe wyzwania dla obrony ludzkiej godności, sprawiedliwości, pracy i pokoju” – powiedział. Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że „sztuczna inteligencja jest nową formą władzy, która oferuje wielkie korzyści, ale także pociąga za sobą wielkie ryzyko i niebezpieczeństwa, ponieważ nie ma ani sumienia, ani serca”. Kard. Re podkreślił w wywiadzie, że „sztuczna inteligencja będzie potężnym motorem rozwoju ludzkiego i społecznego tylko wtedy, gdy będzie oparta na humanizmie i będzie dążyć do wspólnego dobra”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |