
fot. EPA/ANGELO CARCONI
Kard. Reinhard Marx: dziedzictwo papieża będzie nadal stanowić wyzwanie dla Kościoła
Kardynał Reinhard Marx wyraził uznanie dla zmarłego Franciszka jako “papieża-prekursora, odważnego myśliciela i przekonującego orędownika Bożego miłosierdzia”. Franciszek dał ważne impulsy do żywej wiary i odnowy Kościoła, powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi. Wyraził przekonanie, że „Jego dziedzictwo przetrwa i będzie dla nas wyzwaniem”.
Kardynał przypomniał, że papież, podobnie jak jego imiennik św. Franciszek, zawsze stawiał w centrum troskę o ubogich i słabych, ludzi znajdujących się na marginesie społeczeństwa. W swoim nauczaniu podkreślał, że kwestie społeczne i środowiskowe należy rozwiązywać łącznie. W ten sposób postawił akcent, który będzie sięgał daleko poza jego własne życie.
Współpracowaliśmy w pełnym zaufaniu
„Dla mnie osobiście wielką stratą jest śmierć papieża, którego wielką serdeczność i bliskość mogłem poznać przez lata łączącej nas wspólnej pracy” – powiedział kard. Marx. „Z przyjemnością doradzałem wraz z innymi papieżowi Franciszkowi w Radzie Kardynałów w sprawach reformy Kurii i kierowania Kościołem powszechnym i podejmowałem się zadań, które mi powierzył. Byliśmy w stanie ściśle współpracować w duchu zaufania. Zawsze mogliśmy rozmawiać ze sobą z wielką otwartością. Nie tylko mnie, ale nam wszystkim będzie brakować Jego idei, jasnej perspektywy i ciepłej szczerości” – wyznał kardynał.
>>> Kard. Marx: wyrzeczenie się chrześcijańskich tradycji wspiera radykałów
Podkreślił, że nawet w ostatnich tygodniach swojej ciężkiej choroby dla Franciszka ważne było, aby być dla ludzi i głosić nadzieję Zmartwychwstałego. „Wzruszającym było, że w Niedzielę Wielkanocną po raz kolejny udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Ten papież był wielkim darem dla Kościoła i świata. Możemy z wdzięcznością wspominać jego pontyfikat” – zaznaczył kard. Marx.
>>> Kard. Reinhard Marx: ostatecznie zawsze chodzi o władzę
Kluczowa rola przy wyborze nowego papieża
Kard. Marx, w swojej funkcji koordynatora Watykańskiej Rady Ekonomicznej, jest jednym z kardynałów, którzy w najbliższych dniach sede vacande, będą odgrywać ważną rolę w Watykanie. Do czasu wyboru nowego papieża administrację Państwa Watykańskiego przejmie 252 obecnych kardynałów Kościoła powszechnego. „kamerling” Kurii, kardynał Kevin Farrell, wraz z trzema asystującymi mu kardynałami , troszczy się o majątek i prawa Stolicy Apostolskiej, a także w ważne sprawy angażuje Kolegium Kardynalskie. Kard. Marx, jako koordynator Rady Ekonomicznej, jest stałym wsparciem kamerlinga. Pozostali dwaj kardynałowie pomocniczy wybierani są, spośród obecnych, losowo, co trzy dni.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |