Kard. Grzegorz Ryś odwiedził pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi
W przeddzień Światowego Dnia Chorych kard. Grzegorz Ryś odwiedził z posługą sakramentalną pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi, jednego z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce.
Światowy Dzień Chorych, obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku, aby zwrócić uwagę na cierpienie chorych oraz na potrzebę opieki nad nimi. Jest to dzień, w którym szczególnie modlimy się za chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
W przeddzień Światowego Dnia Chorych kard. Grzegorz Ryś odwiedził z posługą sakramentalną pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi. Jest to specjalistyczny psychiatryczny zakład opieki zdrowotnej, który znajduje się przy ul. Aleksandrowskiej 159. Placówka ta jest jedną z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce, założoną 17 września 1902 roku. Szpital oferuje szeroki zakres usług psychiatrycznych, w tym oddziały psychiatryczne dla dorosłych i dzieci, oddziały detoksykacji oraz terapii uzależnień.
>>> Kard. Grzegorz Ryś: bierzmy odpowiedzialność za Kościół, angażujmy się
W czasie trwającej kilka godzin wizyty kard. Ryś spotkał się z pacjentami oddziału psychiatrycznego dla dorosłych, którzy korzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęli Komunię Świętą. Następnie odwiedził pacjentów na oddziale psychogeriatrycznym, udzielając tam sakramentu namaszczenia chorych.
Wizyta w szpitalu stała się również okazją do rozmowy z personelem medycznym oraz studentami medycyny, którzy w tym czasie mieli swoje zajęcia na wspomnianym oddziale. Grupa studencka składała się wyłącznie z obcokrajowców, a studenci pochodzący z różnych stron świata sami poprosili o możliwość spotkania i rozmowy z kardynałem.
Obecność w szpitalu psychiatrycznym i odwiedziny chorych przez kard. Rysia wpisują się w ideę przełamywania stereotypów związanych z problemami natury psychicznej. Ma to przypominać, że choroba psychiczna to nie wstyd, a towarzyszenie chorym polega na tworzeniu przestrzeni, w których osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, a także ich rodziny, mogą się spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami. – Jest to też czytelny sygnał, że psychiatria, psychoterapia, psychologia mogą tworzyć z opieką duszpasterską taką przestrzeń, w której wzajemnie się wspierając służą zdrowieniu i holistycznie pojmowanemu dobru człowieka – zwraca uwagę ks. Jarosław Magierski, suicydolog i duszpasterz służby zdrowia w archidiecezji łódzkiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |