Kard. Ryś: relacje między chrześcijanami a Żydami nie są relacjami dwóch równoległych religii
Relacje między chrześcijanami a Żydami nie są relacjami dwóch równoległych religii. Mamy bardzo wiele rzeczy wspólnych i to dotyczy nie tylko biblijnego Izraela, ale także dzisiejszego – powiedział kard. Grzegorz Ryś. Jak ocenił, komentarze rabinów do Starego Testamentu, uzupełniają katolicką egzegezę.
Kościół katolicki w Polsce 17 stycznia obchodzi Dzień Judaizmu. W związku z tym, że w tym roku przypada on w sobotę, kiedy Żydzi obchodzą szabat, ogólnopolskie obchody zostały przesunięte na 14-16 stycznia we Wrocławiu. W tym roku będą towarzyszy mu słowa z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.
Relacje między chrześcijanami a Żydami nie są relacjami wyłącznie zewnętrznymi, dwóch równoległych religii. Mamy bardzo wiele rzeczy ze sobą wspólnych i to dotyczy nie tylko Izraela historycznego, biblijnego, ale także Izraela dzisiaj” – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że punktem zwrotnym w relacjach między Żydami i chrześcijanami była Deklaracji Nostra Aetate z 1965 r.
„Skoro wielkie jest dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom, święty Sobór obecny pragnie ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy” – czytamy w dokumencie.
„Oczywiście mówimy, że ze śmiercią ostatniego z apostołów objawienie jest zamknięte, ale ciągle jesteśmy w procesie jego coraz głębszego zrozumienia. Aby to podejmować musimy docierać do tego, co jest zapisane w Biblii oraz co jest w tradycji Kościoła, czyli poznać cały kontekst kulturowy i historyczny tego, o czym czytamy na kartach Pisma Świętego” – powiedział kardynał.
Zaznaczył, że „bez znajomości Izraela tego się nie da zrobić”. „Komentarze rabinów do Starego Testamentu, do Biblii Hebrajskiej w bardzo poważny sposób uzupełniają naszą katolicką egzegezę” – dodał.
W ramach ogólnopolskich obchodów na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu w dniach 15-16 stycznia odbędzie się konferencja naukowa pt. „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”.
>>> Kard. Grzegosz Ryś do samotnych i potrzebujących: odnajdźcie w sobie godność bożych dzieci
Pierwszego dnia wykład zatytułowany „Historia Kościoła po Nostra Aetate” wygłosi kard. Grzegorz Ryś, a prof. Joanna Tokarska-Bakir (PAN) – prelekcję pt. „Corabin Dawid Kahane powiedział polskiemu duchowieństwu podczas pogrzebu ofiar pogromu kieleckiego w lipcu 1946?”. Siostra. dr Katarzyna Kowalska (NDS) będzie mówić „o kamieniach milowych w dialogu pomiędzy Żydami i chrześcijanami w nauczaniu i praktyce Kościoła katolickiego”.
Temat „Izrael, judaizm i Żydzi w katolickich księgach liturgicznych rytu rzymskiego” omówi ks. dr Maciej Zachara. Z kolei rabin Icchak Chaim Rapoport (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie) przybliży historię liturgii żydowskiej od czasów biblijnych do dzisiaj.
Drugi dzień obchodów rozpocznie modlitwa za ofiary Zagłady na Dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem pod przewodnictwem Naczelnego Rabina RP Michaela Schudricha i metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego.
>>> Kard. Grzegorz Ryś do skautów: przynosicie pragnienie pokoju
Następnie na Papieskim Wydziale Teologicznym zostanie podjęty temat „Żydzi i judaizm w formacji duchownych”, „Co mówi się o Żydach i judaizmie w katechezie szkolnej?”.
W programie obchodów jest także koncert śpiewów synagogalnych w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka oraz nabożeństwo Słowa Bożego. W katedrze wrocławskiej zaplanowano wernisaż wystawy „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Wykładem na jej temat wygłosi ks. prof. Andrzej Perzyński.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |