Kard. Schönborn: Deklaracja o Ludzkim Braterstwie dowodem przyjaźni
Kard. Christoph Schönborn podkreślił znaczenie Deklaracji o Ludzkim Braterstwie, które pięć lat temu podpisali papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, Ahmed el-Tayeb. Na międzynarodowej konferencji w Wiedniu zorganizowanej 5 lutego z okazji piątej rocznicy deklaracji arcybiskup Wiednia podkreślił, że sfinalizowanie „dokumentu o braterstwie wszystkich ludzi na rzecz pokojowego współistnienia na świecie” nie było „bynajmniej sprawą oczywistą”.
Konferencję zorganizowała komisja ds. religii świata przy Konferencji Biskupów Austriackich oraz austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kard. Schönborn przemawiał w poniedziałek na międzynarodowej konferencji w Wiedniu z okazji piątej rocznicy deklaracji, zorganizowanej przez Komisję Religii Świata Konferencji Episkopatu Austrii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Kard. Schönborn wyraził przekonanie, że bazą dokumentu podpisanego w Abu Zabi 4 lutego 2019 r. była przyjaźń między dwoma osobami, papieżem Franciszkiem i wielkim imamem Ahmedem el-Tayebem. Podpisany przez nich pięciostronicowy dokument wymienia pod koniec miłość jako niezbędny element , gdyż „bez miłości nie ma braterstwa, nie ma dialogu. Dialog między religiami został zatem uznany za ważną część ludzkiego współistnienia, co nadaje deklaracji szczególne znaczenie na przyszłość, zwrócił uwagę arcybiskup Wiednia.
Jako szczególnie ważne kard. Schönborn określił podkreślone w dokumencie prawa obywatelskie. Są one szczególnym osiągnięciem nowoczesnego systemu prawnego, ale muszą być nadal przestrzegane. Kardynał ostrzegł, że chociaż przekonania religijne zapewniają poczucie domu i wsparcia, nie powinny mieć pierwszeństwa przed ogólnymi prawami obywatelskimi.
Biskup polowy Werner Freistetter, który jest odpowiedzialny za dialog międzyreligijny w Konferencji Episkopatu Austrii, określił podpisanie dokumentu w Abu Zabi jako „proroczy znak”. Był to znak, „że religie mogą współpracować na rzecz pokoju”, powiedział i przyznał, że jeszcze kilka lat temu nigdy nie pomyślałby, że taka deklaracja jest możliwa.
>>> Kard. Christoph Schönborn apeluje: Kościoły muszą wzmacniać spójność społeczną
Dziś w Austrii mówi się o demokracji, prawach człowieka i rządach prawa. Nie zawsze tak było, powiedział bp Freistetter. W opinii biskupa zadaniem na przyszłość jest pamiętanie o ciemnych stronach społeczeństwa, historii, polityki i religii, które charakteryzowały się między innymi antysemityzmem i prześladowaniami. Jako „wielki znak nadziei” określił „Godzinę dla pokoju”, na którą prezydent federalny Alexander Van der Bellen zaprosił niedawno przedstawicieli wspólnot religijnych w Austrii. „Musimy dać społeczeństwu przykład, że religie mogą wspólnie przyczynić się do pokoju”, powiedział Freistetter. Obejmuje to również nagłośnienie Deklaracji z Abu Zabi, o której niewiele osób wie, i „przedstawienie jej ludziom”.
Obok kardynała Schönhorna i biskupa polowego Freistettera, w wydarzeniu uczestniczył również nuncjusz apostolski w Austrii, abp Pedro Lopez Quintana.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele świata polityki, religii i nauki z różnych krajów świata. Powitał ich Christoph Thun-Hohenstein, szef sekcji Międzynarodowych Spraw Kulturalnych austriackiego MSZ i podkreślił znaczenie postrzegania „religii jako wkładu w pokój, a nie jako części problemu”.
Ümit Vural, przewodniczący Islamskiej Wspólnoty Religijnej w Austrii (IGGÖ), podkreślił „fundamentalne znaczenie” pokoju i bezpieczeństwa w społeczeństwie, do którego religie muszą się przyczyniać poprzez budowanie mostów i promowanie dialogu, „pomimo całej różnorodności istniejącej w austriackim społeczeństwie”. Deklaracja z Abu Zabi promuje lepsze zrozumienie innych i wspólne dążenie do pokoju, powiedział Vural.
Również naczelny rabin Wiednia Jaron Engelmayer podkreślił znaczenie wzajemnego wsparcia między monoteistycznymi religiami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Wyraził przekonanie, że niezbędne do tego wzajemne zaufanie można osiągnąć jedynie poprzez przyjaźń i wymianę.
Ks. Markus Solo z watykańskiej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego określił Deklarację z Abu Zabi jako „kamień milowy dla dialogu międzyreligijnego na całym świecie”. Według przedstawiciela Watykanu, to przyjaźń i wzajemny szacunek były warunkami, które sprawiły, że została podpisana Deklaracja z Abu Zabi . Dokument pokazuje, że nie ma przyszłości bez dialogu.
Szejk Abdullah Mohammed Khaled Ahemd Al Qasimi, dyrektor Generalnego Urzędu Spraw i Funduszy Islamskich (General Authority of Islamic Affairs and Endowments – GAIAE) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zwrócił uwagę na „szlachetną intencję” dokumentu, jaką jest wzmocnienie braterstwa na świecie. Wspólnym zadaniem jest oddzielenie religii od ekstremizmu oraz promowanie braterstwa, pokoju i tolerancji – powiedział szef organizacji, która zajmuje się promowaniem i ochroną islamskich wartości i zasad w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W programie całodziennych obrad są jeszcze liczne wypowiedzi oraz m.in. dyskusja panelowa, w której na pytania uczestników będą odpowiadali przedstawiciel Watykanu ks. Markus Solo oraz szejk Abdullah Mohammed Khaled Ahemd Al Qasimi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sympozjum zamkną bp Freistetten i Franziska Honsowitz-Friessnigg , specjalna ambasadorka ds. dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w austriackim MSZ, która w latach 2018-2022 była ambasadorką Austrii przy Stolicy Apostolskiej,
„Dokument o braterstwie wszystkich ludzi na rzecz pokojowego współistnienia na świecie”, znany również jako Deklaracja z Abu Zabi lub Porozumienie z Abu Zabi, podpisany przez papieża Franciszka i szejka Ahmeda el-Tayeba 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, był wynikiem otwartej dyskusji między Franciszkiem a Tayebem na temat fanatyzmu, ekstremizmu i przemocy w imię Boga. Tekst podkreśla braterstwo wszystkich ludzi i kładzie nacisk na „kulturę wzajemnego szacunku” jako podstawę działań w dialogu międzyreligijnym. Stał się też inspiracją dla rezolucji ONZ ustanawiającej 4 lutego Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |