Kard. Stephen Brislin przewodniczącym episkopatu Afryki Południowej
Kardynał Stephen Brislin z Kapsztadu został wybrany na przewodniczącego, abp Zolile Peter Mpambani z Bloemfontein na pierwszego wiceprzewodniczącego, a abp Siegfried Mandla Jwara z Durbanu na drugiego wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC). Obejmą oni swoje funkcje pod koniec stycznia 2025 roku.
Katoliccy biskupi z Botswany, Eswatini i RPA przebywają w Mariannhill koło Durbanu na sesji plenarnej w dniach od 5 do 9 sierpnia. Spotkali się z nowym nuncjuszem apostolskim w Afryce Południowej arcybiskupem Henrykiem Mieczysławem Jagodzińskim i wysłuchali raportów z wydziału formacji chrześcijańskiej, raportu Komisji Sprawiedliwości i Pokoju na temat polityki koalicyjnej, która doprowadziła do powstania rządu jedności narodowej w RPA. Biskupi wysłuchali również raportów zespołu zadaniowego ds. wizji przyszłości. W środę, 7 sierpnia, biskupi wysłuchali raportów rady misyjnej SACBC, wydziału finansowego oraz raportów z poszczególnych metropolii dotyczących granic diecezji. Zapoznali się także z relacjami wydziałom ds. duchowieństwa, świeckich i ekumenizmu.
W swoim wystąpieniu na otwarcie obrad dotychczasowy przewodniczący SACBC bp Sithembele Anton Sipuka stwierdził, iż władze kraju powinny zdecydowanie przeciwdziałać obecności na jego terenie sił związanych z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) i prowadzonym przez nie operacjom finansowym. Wyraził ubolewanie z powodu bierności władz wobec doniesień o obecności i operacjach finansowych osób powiązanych z ISIS w RPA. Zdaniem dotychczasowego przewodniczącego SACBC, kwestią tą należy zająć się zdecydowanie, ponieważ ISIS już wyrządza poważne szkody mieszkańcom północnego Mozambiku, w prowincji Cabo Delgado – podaje misyjna agencja Fides.
Według międzynarodowych raportów śledczych ISIS wykorzystuje RPA jako centrum finansowe. W marcu 2022 r. Departament Skarbu USA wyznaczył niektóre osoby i podmioty działające w RPA jako podmioty ułatwiające operacje finansowe ponadnarodowej grupie dżihadystycznej. W szczególności władze USA wskazały osobę z siedzibą w Durbanie, która finansowała działalność prowincji Państwa Islamskiego w Demokratycznej Republice Konga ze środków uzyskanych z działalności przestępczej (wymuszenia, porwania dla okupu). Inna osoba działała w Kapsztadzie, gdzie szkoliła rekrutów ISIS do przeprowadzania napadów. Inne komórki ISIS z siedzibą w RPA przekazywały fundusze, technologię i dobra materialne grupom ISIS w Mozambiku i Somalii. Ponadto kilku południowoafrykańskich sympatyków ISIS dołączyło do ISIS w Mozambiku.
W marcu bieżącego roku Counter-ISIS Finance Group (CIFG), międzynarodowy organ kierowany przez USA, Arabię Saudyjską i Włochy, opublikował raport na temat działalności finansowej organizacji dżihadystycznej w Afryce. Stwierdzono, że banki z siedzibą w RPA stały się kanałami transferów funduszy ISIS, a organizacja terrorystyczna wykorzystuje je do transferu funduszy ze swojej kontynentalnej siedziby w Somalii do swoich komórek regionalnych.
W swoim przemówieniu bp Sipuka wspomniał także o innym poważnym incydencie w RPA. Chodzi o odkrycie w Limpopo obozu wojskowego, w którym szkolono 95 rekrutów libijskich. Oficjalnie jako ochroniarze, ale według policji, która dokonała nalotu na obóz, było to szkolenie wojskowe. Wydaje się, że 95 Libijczyków należy do sił generała Haftara, które kontrolują Cyrenajkę. Można zapytać: jeśli możliwe było zapewnienie szkolenia wojskowego ludziom Haftara bez zgody władz RPA, to czy możliwe jest również, że istnieją lub istniały obozy szkoleniowe dla dżihadystów? – zapytał dotychczasowy przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej.
SACBC grupuje biskupów z RPA, Eswatini i Botswany.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |