Kard. Timothy M. Dolan, fot. EPA/Peter Foley

Kard. Timothy Dolan przypomina o znaczeniu gestu przyklęknięcia

 O znaczeniu gest przyklęknięcia przed Najświętszym Sakramentem przypomniał w swoim wpisie na komunikatorze X  arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan. Pragnie on wyjaśnić wiernym znaczenie tego gestu, o którym niestety często się zapomina. 

W swoim poście video arcybiskup Nowego Jorku opowiedział, że 17 marca w Dzień Świętego Patryka, zatrzymała go pewna kobieta, pragnąc z nim  porozmawiać po Mszy Świętej. Wyznała, że chociaż nie jest katoliczką, kocha Kościół i lubi być na Mszy Świętej, ale potrzebuje wyjaśnienia pewnych znaków, które wierni wykonują swoim ciałem. Kardynał skorzystał z okazji, aby wyjaśnić niektóre z nich, zaczynając od przyklęknięcia.

>>> Kard. Dolan: społeczeństwo w Stanach Zjednoczonych stoi po stronie Ukrainy i Polski

„Oto pierwsza postawa, którą my, katolicy, zawsze przyjmujemy. Kiedy wchodzimy do kościoła, zwracamy uwagę, gdzie jest tabernakulum – Pan Jezus realnie obecny w Najświętszym Sakramencie i przyklękamy” – wyjaśnił arcybiskup Nowego Jorku. Podkreślił, że jest to starożytny znak adoracji, znak szacunku, uwielbienia. „Kiedy słyszymy słowa św. Pawła: «aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych» (Flp 2,10), uświadamiamy sobie, że właśnie to czynimy stając przed Jezusem, prawdziwie i konkretnie obecnym w Najświętszym Sakramencie” – mówi arcybiskup.

„Obawiam się, że piękna tradycja przyklękania przed naszym Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie nieco zanikła, ale nie możemy na to pozwolić – to wspaniały akt pobożności” – powiedział. Na zakończenie kardynał Dolan przypomniał, że święty Tomasz z Akwinu zauważył, iż Szatan nie ma kolan, ponieważ nikomu się nie kłania. „Cóż, my to robimy. Kłaniamy się Jezusowi w Najświętszym Sakramencie”. Przypomnijmy, że w numerze 274 Wprowadzenia Ogólnego do Mszału Rzymskiego czytamy: „Przyklęknięcie, które wykonuje się przez zgięcie prawego kolana aż do ziemi, oznacza uwielbienie. Dla tego obowiązuje ono przed Najświętszym Sakramentem i  przed Krzyżem świętym, od jego uroczystej adoracji  w liturgii Wielkiego Piątku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze