kard. Victor Manuel Fernandez, fot. PAP/ EPA/GIUSEPPE LAMI

Kard. Víctor Fernández: przedstawię konkretne przykłady ról przywódczych kobiet

W najbliższy czwartek, 24 października, po południu kardynał Víctor Manuel Fernández, prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary spotka się z tymi, którzy chcą przedstawić „pomysły dotyczące roli kobiet w Kościele”. Poinformował o tym w swoim komunikacie podczas porannej kongregacji generalnej Synodu Biskupów w poniedziałek.

Odnosząc się konkretnie do „diakonatu kobiet”, kardynał powiedział: „Ojciec Święty potwierdził mi, że Komisja pod przewodnictwem kard. Giuseppe Petrocchiego będzie nadal aktywna. Członkowie Synodu, którzy chcą – indywidualnie lub jako grupy – mogą przesyłać refleksje, propozycje, artykuły lub uwagi do Komisji”.

Na konferencji prasowej w Watykanie prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini odczytał oświadczenie kardynała Fernándeza, w którym wyjaśnił, że Grupa 5, która jest odpowiedzialna za kwestie kobiet, jest koordynowana przez ks. Armando Matteo sekretarza Sekcji Spraw Wiary Dykasterii Nauki Wiary. Nie mógł on uczestniczyć w spotkaniu zaplanowanym na piątkowe popołudnie z powodu pilnej wizyty lekarskiej i zamiast niego wysłał dwóch „bardzo zdolnych” zastępców.

>>> Kard. Victor Fernandez: według papieża sytuacja nie dojrzała do diakonatu kobiet

Pytanie jeszcze nie dojrzało

„Wiemy, że Ojciec Święty wyraził opinię, że kwestia diakonatu kobiet nie jest obecnie dojrzała i poprosił, abyśmy nie rozwodzili się teraz nad tą możliwością. Komisja studyjna na ten temat ma częściowe wyniki, które opublikujemy w odpowiednim czasie, ale będzie nadal pracować” – powiedział dziennikarzom Ruffini, który odczytał tekst prefekta Dykasterii Nauki Wiary.

Kwestia roli kobiet jest jednak bardzo ważna dla papieża, dlatego jeszcze przed synodem poprosił odpowiednią dykasterię o zbadanie możliwości uczestnictwa, które nie odnoszą się do święceń. Według kard. Fernándeza, osobiście podziela on kierunek obrany przez papieża – który wyklucza badania w innych kierunkach – wyjaśniając, że „myślenie o diakonacie dla kilku kobiet nie rozwiązuje problemu milionów kobiet w Kościele”.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Kroki, które można jeszcze podjąć

Niemniej jednak istnieją kroki, które nie zostały jeszcze podjęte, takie jak kompleksowa organizacja urzędu katechetki dla kobiet, którym można by powierzyć kierowanie parafią pod nieobecność księży – co jest przedmiotem troski Synodu dla Amazonii w 2019 roku.

Pierwsza opcja, którą Dykasteria Nauki Wiary zaproponowała w związku z utworzeniem nowej posługi w liście do konferencji biskupów, była związana z prowadzeniem katechezy. „Drugi natomiast podejmował to, co papież zaproponował w posynodalnej adhortacji `Querida Amazonia`: katechetki, które wspierają parafie pod nieobecność księży, kobiety, które ponoszą odpowiedzialność, prowadzą parafie i pełnią różne funkcje. Konferencje biskupów mogły zaakceptować tę drugą ścieżkę, ale bardzo niewiele z nich to zrobiło” – zwrócił uwagę kard. Fernández.

Propozycja ta była możliwa, ponieważ papież wyjaśnił, że „władza kapłańska związana z sakramentami” niekoniecznie musi przekładać się na funkcje władzy, podobnie jak istnieją „formy władzy, które nie wymagają święceń kapłańskich”. Jednak teksty te „nie zostały podjęte”, ubolewał prefekt Dykasterii Nauki Wiary.

>>> Kardynał G. Ravasi: diakonat kobiet jest możliwy

Szukanie przeszkód w lokalnym kościele

Również posługa akolity dla kobiet została do tej pory wdrożona tylko w kilku diecezjach, co wynika również z faktu, że księża nie chcą proponować biskupom odpowiednich kandydatek, podkreślił kard. Fernández, który w tym kontekście odniósł się również do stałego diakonatu mężczyzn. – Choć w wielu diecezjach został on podjęty, diakoni stali często pełnią jedynie rolę „wyświęconych ministrantów”, powiedział kardynał, który w swojej wypowiedzi wyraził przekonanie, że święcenia diakonatu kobiet nie byłyby najważniejszą odpowiedzią na promowanie kobiet.

„Aby pogłębić refleksję, poprosiłem o przesłanie do mojej dykasterii świadectw kobiet, które są prawdziwymi liderkami wspólnot lub sprawują ważne funkcje władzy. Nie dlatego, że zostały narzucone wspólnotom lub są wynikiem badań, ale dlatego, że zdobyły ten autorytet pod wpływem Ducha Świętego w odpowiedzi na potrzebę ludzi. W tym sensie rzeczywistość przewyższa ideę”, powiedział kard. Fernández, który wyraźnie wezwał członkinie synodu do podejmowania i przekazywania konkretnych przykładów.

Nazwiska zostaną wymienione w czwartek

„Tak więc w czwartek wysłucham pomysłów na temat roli kobiet w Kościele”, powiedział kard. Fernández w oświadczeniu. Dodał: „Tym, którzy byli bardzo zaniepokojeni procedurami i nazwiskami, wyjaśnię to w czwartek i wymienię nazwiska, aby ta praca mogła być powiązana z osobami”.

Niezależnie od tego, pierwotna komisja studyjna ds. diakonatu kobiet pod przewodnictwem arcybiskupa L’Aquili, kardynała Petrocchi, jest nadal aktywna i wznowi swoją pracę w nadchodzących miesiącach, poinformował kard. Fernández. „Zainteresowane strony mogą również przesyłać swoje pomysły do tej organizacji. Krok po kroku będą czynione postępy i zostaną osiągnięte bardzo konkretne rzeczy, aby zrozumieć, że w naturze kobiet nie ma nic, co uniemożliwiałoby im zajmowanie bardzo ważnych stanowisk w kierownictwie Kościołów. To, co naprawdę pochodzi od Ducha Świętego, nie zostanie wstrzymane”, podsumował Fernández w swoim oświadczeniu odczytanym przez Ruffiniego. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze