fot. EPA/ABIR SULTAN

Kardynał-nominat Pizzaballa: tytuł kardynała zobowiązuje do bycia głosem z Jerozolimy

Na krótko przed wyniesieniem do godności kardynała, łaciński patriarcha Jerozolimy, 58-letni arcybiskup Pierbattista Pizzaballa jest pozytywnie zaskoczony reakcjami w swojej diecezji.

„Nareszcie Jerozolima zyskuje głos w życiu Kościoła”, to często wyrażana reakcja wiernych, zwierzchników kościelnych i religijnych, powiedział kardynał-nominat w rozmowie z mediami 21 września w Jerozolimie. Włoski franciszkanin uważa, że jego nominacja czyni go odpowiedzialnym za bycie głosem Jerozolimy i chrześcijan Ziemi Świętej.

„Obecność kardynała w macierzystym kościele Jerozolimy jest uznaniem znaczenia świętego miasta dla trzech religii Abrahamowych, a także roli Kościoła na Bliskim Wschodzie jako latarni dobroci, pokoju i pojednania” – powiedział otwierając konferencję prasową poświęconą nominacji kardynalskiej dla łacińskiego patriarchy Jerozolimy dyrektor ds. mediów Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, Ibrahim Nino.

>>> Jerozolima: były sekretarz generalny COMECE dyrektorem słynnej Szkoły Biblijnej

Kardynał-nominat przyjął z zadowoleniem niedawny głos watykańskiego sekretarza ds. relacji z państwami, arcybiskupa Richarda Gallaghera, który w poniedziałek wieczorem na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku wezwał do międzynarodowego zagwarantowania specjalnego statusu Jerozolimy i wznowienia bezpośredniego dialogu między Palestyńczykami i Izraelczykami. „Niezależnie od treści oświadczenia, ważne jest, że w końcu padło słowo o Jerozolimie, która przez jakiś czas była poza zasięgiem wzroku” – powiedział abp Pizzaballa. Podkreślił, że oświadczenie abp. Gallaghera było przypomnieniem, że kwestia Jerozolimy wciąż czeka na odpowiedź.

fot. unsplash / Dariusz Kanclerz

Dla łacińskiego patriarchy bardzo ważne jest, aby o sytuacji w Jerozolimie informować z Jerozolimy. Jednak to nie wystarczy. Dodał, że konieczne jest również omówienie konkretnych możliwych perspektyw dla przyszłości Ziemi Świętej. Obecna sytuacja charakteryzuje się napięciami i wzrostem przemocy zarówno po stronie palestyńskiej, jak i izraelskiej.

>>> Jerozolima: apel o większą ochronę chrześcijan

Zdaniem abp. Pizzaballi ataki na chrześcijan ze strony radykalnych Żydów, których liczba ostatnio wzrosła, są częścią większego problemu, „w którym umiarkowane głosy nie są słyszane, a różne ekstremizmy stają się jedyną drogą relacji”. W tym kontekście nawiązał do niedawno utworzonego internetowego centrum danych, do którego ofiary i świadkowie mogą anonimowo zgłaszać incydenty. Jest to ważne narzędzie do zrozumienia tego zjawiska i zajęcia się nim. Pozytywnie ocenił przy tym rosnącą świadomość władz Izraela, które „już nie zaprzeczają” atakom.

Abp Pizzaballa będzie pierwszym kardynałem rezydującym w Jerozolimie. Filippo Camassei, patriarcha w latach 1906-1919, po mianowaniu go kardynałem pozostał w Rzymie. Jednocześnie kardynał-nominat zaprzeczył pogłoskom o możliwej zmianie na czele patriarchatu. Jak powiedział, „wprawdzie papież Franciszek jest nieprzewidywalny, ale – jak dotąd – nie ma planów zmiany”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze