[AKTUALIZACJA] Katastrofa rosyjskiego samolotu. Na pokładzie 71 osób

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katastrofa lotnicza w Rosji. Na pokładzie 65 pasażerów i 6 członków załogi – podają rosyjskie media. Samolot zniknął z radarów tuż po starcie z lotniska Moskwa – Domodiedow.

Zaplanowany lot miał odbywać się z Moskwy do Orska (miasto przy granicy z Kazachstanem), jednak już minutę po starcie jego pułap – 6200 metrów obniżył się do 3200 w odległości 20 kilometrów od lotniska Moskwa – Domodiedow. Aktualnie maszyna znajduje się w polu w rejonie Ramenskoje. Jak podaje rosyjska agencja TASS powołując się na źródło w służbach ratowniczych: „Rozbity samolot pasażerski An-148 znaleziono pod Moskwą, w rezultacie katastrofy nikt nie przeżył”. Inne agencje informacyjne podały jedynie wiadomość o odnalezieniu dwóch ciał.

Samolot An-148, który rozbił się pod Moskwą, przeszedł w listopadzie 2017 roku kontrolę, która wykazała nieprawidłowości w jego eksploatacji – podał dziennik „Moskowskij Komsomolec”.

Źródło cytowane przez portal Gazeta.ru powiedziało, że pilot An-148 informował kontrolerów lotu o usterce technicznej. Media, powołując się na źródła, wskazywały wcześniej, że warunki pogodowe nie były ekstremalne. Pojawiły się także doniesienia o zderzeniu samolotu ze śmigłowcem państwowej Poczty Rosji, jednak przedsiębiorstwo zaprzeczyło tym informacjom.

Z materiałów filmowych pokazanych przez telewizję państwową wynika, że maszyna upadła w oddaleniu od zabudowań.

Rosyjskie media cytują wypowiedź kontrolera lotów, który prowadził An-148: „Samolot wystartował zgodnie z planem, otrzymał zgodę na skorzystanie z korytarza 110. Nagle w korytarzu 70 samolot zaczął się obniżać, nie nawiązał już łączności, nie odpowiadał na pytania kontrolera”.

Władze obwodu orenburskiego, leżącego we wschodniej Rosji, poinformowały, że na pokładzie znajdowało się ponad 60 mieszkańców tego regionu. W obwodzie poniedziałek ogłoszono dniem żałoby.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiadomił, że w związku z katastrofą prezydent Władimir Putin przeniósł zaplanowaną na poniedziałek roboczą wizytę w Soczi, gdzie miał spotkać się z palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem.

Obszar w promieniu 2 km od katastrofy odgrodzono.

Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych informuje, że na miejscu katastrofy znaleziono już jedną z czarnych skrzynek. Resort opublikował listę osób, które znajdowały się na pokładzie An-148.

W akcji ratunkowo-poszukiwawczej na miejscu katastrofy bierze udział ponad 300 ratowników.

fot.: PAP

[AKTUALIZACJA] Katastrofa rosyjskiego samolotu. Na pokładzie 71 osób
5.4 (90%) 2 ocen.

Zobacz także