PAP/Piotr Nowak

Katecheza teologa Gorzowskiej Kapituły Katedralnej o dialogu ekumenicznym

„Dokąd doszliśmy w dialogu ekumenicznym?” – to temat ostatniej przed wakacjami katechezy katedralnej, która odbyła się 21 maja w Sali Papieskiej przy gorzowskiej katedrze. Tym razem była oparta o dokument: „Biskup Rzymu. Prymat i synodalność w dialogach ekumenicznych i w odpowiedziach na encyklikę Ut unum sint” wydany przez Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Katechezy głosi teolog Gorzowskiej Kapituły Katedralnej – ks. dr Mariusz Jagielski. – Nowy pomysł ma w bezpośredni sposób przekazywać wiernym aktualną naukę Kościoła. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi dokumentami kościelnymi – zauważa ks. Jagielski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu – Formacja ma być okazją, aby lepiej rozumieć samych siebie jako członków Kościoła, w całości jego doświadczenia i bogactwa – dodaje.

Katechezy rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Pierwsza była poświęcona refleksji wokół dokumentu komisji Nauki Wiary KEP – „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”. Druga oparta o dokument Dykasterii Nauki Wiary była zatytułowana „Objawienia, łaski i cuda, czyli >>Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych<<”. Trzecia „Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz? Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka” opierała się również o dokument wydany przez wspomnianą wyżej dykasterię.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Natomiast czwarta zatytułowana „Dokąd doszliśmy w dialogu ekumenicznym?” była poświęcona wnioskom płynącym z dokumentu: „Biskup Rzymu. Prymat i synodalność w dialogach ekumenicznych i w odpowiedziach na encyklikę Ut unum sint”. – Chociaż wydany przez dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ten dokument nie jest w sensie ścisłym dokumentem magisterium, ponieważ przedstawia bardziej sytuację w jakiej znajdujemy się w prowadzonych dialogach, niźli oficjalne nauczanie Kościoła. Dokument wskazuje także pewne kierunki na najbliższy czas, a zatem jest bardziej zapisem drogi, jaką przeszliśmy – wyjaśnia ks. Mariusz Jagielski.

– Ten proces dotyczy konkretnego tematu: prymatu biskupa Rzymu czyli posługi jedności w Kościele powszechnym. Co ciekawe ta prośba o wspólną drogę wyszła od biskupa Rzymu czyli Jana Pawła II, który w trzecim rozdziale swojej encykliki „Ut unum sint” poprosił, abyśmy wspólnie przemyśleli taki sposób sprawowania prymatu, który nie stanowiłby przeszkody w pełnej widzialnej jedności Kościoła – dodał.

Dokument miał być gotowy już pięć lat temu, ale papież Franciszek poprosił o jego przepracowanie i ostatecznie ukazał się w ubiegłym roku. – Wspólne doświadczenie jest takie, że po początkowym entuzjazmie w związku z tym, że jesteśmy w stanie wspólnie się modlić, wzajemnie się słuchać, czy po prostu być razem, nabraliśmy realizmu i pojawia się pytanie: „Jak w tej sytuacji iść naprzód? – zauważa ks. Jagielski.

Zdjęcie poglądowe, fot. Vatican Media

– Dokument wyznacza kilka kierunków. Przede wszystkim podkreśla, że prymat i synodalność nie są wymiarami, które się sobie przeciwstawiają w Kościele, ale są raczej dwoma rzeczywistościami, które się wzajemnie konstytuują i wspierają. To znaczy nie sposób podjąć tych tematów bez wzajemnego odniesienia. Mogą być podjęte tylko razem. Prymat zakłada synodalność, a synodalność zawiera w sobie prymat – dodaje.

Katechezy odbywające się w Sali Papieskiej przy plebanii katedralnej poprzedzone są nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego i Eucharystią z nieszporami w katedrze. Spotkanie prowadzą i animują dyskusję po wykładzie wikarzy gorzowskich parafii: ks. Michał Gławdel i ks. Barnaba Dębicki.

Katechezy mają być kontynuowane po wakacjach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze