Katecheza w rodzinie, parafii i w szkole
Na potrzebę całościowego podejścia do katechezy, która powinna odbywać się przede wszystkim w rodzinie i w parafii a także w szkole – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz w słowie podsumowującym tegoroczne spotkanie dla katechetów archidiecezji warszawskiej.
Spotkanie zorganizowane w tym roku wspólnie dla wszystkich uczących w szkołach nauczycieli religii oraz dla księży proboszczów i wikariuszy, braci i sióstr zakonnych odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Kard. Nycz zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat znaczenie katechezy w domu i w parafii nie było wystarczająco akcentowane; sprowadzono być może za bardzo katechezę do lekcji religii w szkole, co doprowadziło do obecnych problemów. Podkreślił, jak istotna w edukacji jest współpraca między nauczycielami i rodzicami, co w kontekście katechezy przekładać się powinno na świadectwo życia chrześcijańskiego w domu. Zwrócił też uwagę na znaczenie pracy katechistów w parafiach – osób prowadzących katechezę sakramentalną, prowadzących grupy formacyjne itp.
>>> Bp Krzysztof Wętkowski: wspólnota Kościoła nie nadrobi tego, czego nie dała człowiekowi rodzina
Kompleksowa katecheza
– Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół, czy zmniejszać jej wymiar z dwóch do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Dyskutujmy o tym, co jest potrzebne do kompleksowej katechezy w rodzinie i w parafii i o tym, czy na tych polach robimy wystarczająco wiele – przekonywał. Mówił również o brakach kadrowych w polskiej szkole oraz o tym, że problem ten dotyka również katechezy – w samej archidiecezji warszawskiej brakuje obecnie kilkudziesięciu katechetów.
Podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej nie zabrakło słów zachęty do podejmowania pracy katechety w szkole, oraz angażowania się w posługę katechetyczną w parafii. Bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do katechetów, wszystkich osób chcących podjąć tę pracę a także tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedze teologiczną, czy służyć pomocą w parafiach przedstawił rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina. O kursach dla katechetów na UKSW mówił diakon Roman Wojciechowski.
Uczestnicy spotkania zostali też poinformowani o najważniejszych wydarzeniach związanych z katechezą i duszpasterstwem młodzieży w nadchodzącym roku. Ks. Zbigniew Sawiak, koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej zachęcił ich do zapraszania młodych i organizowania grup, które w przyszłym roku pojadą na spotkanie do Lizbony. Zwrócił też uwagę, że udział w ŚDM to często wielka szansa duszpasterska i okazja do ożywienia młodzieżowych grup i wspólnot.
W spotkaniu dla katechetów wzięli też udział lekarze – prof. Leszek Czupryniak i dr Michał Sutkowski, którzy mówili o epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży, zachęcając katechetów, by temat ten – w kontekście odpowiedzialności za zdrowie i życie – poruszali również podczas lekcji religii. W tegorocznej odprawie katechetycznej w archidiecezji warszawskiej uczestniczyło kilkaset osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |