Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniającą najmłodszych uczestników powstania warszawskiego
Tablicę upamiętniającą najmłodszych uczestników powstania warszawskiego odsłonięto w katedrze polowej Wojska Polskiego. Uroczystość poprzedziła msza św. sprawowana w intencji powstańców warszawskich. Eucharystii przewodniczył ks. płk Straży Granicznej Zbigniew Kępa, notariusz kurii Ordynariatu Polowego.
W homilii ks. Kępa przypomniał, że w powstaniu warszawskim brali udział nie tylko żołnierze, ale także ludność cywilna, a wśród niej dzieci. Przypomniał o rzezi Woli, czyli masakrze 50 tys. ludzi dokonanej w pierwszych dniach sierpnia. – Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. 5 i 6 sierpnia 1944 r. to dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy – jak napisał historyk Norman Davies. Nie oszczędzono ani starców, ani kobiet, ani dzieci. Tragiczny los mieszkańców Warszawy. Tragiczny los dorosłych i dzieci – mówił ks. Kępa.
>>> Brytyjski historyk: Zachód zaczyna postrzegać powstanie warszawskie jako ważny moment wojny
Kapelan przywołał postać sanitariuszki Lidii Markiewicz-Ziental ps. „Zofia” z II plutonu, 3. Kompanii batalionu „Zośka”, która w wieku 15 lat przystąpiła do konspiracji. 5 sierpnia 1944 r. brała udział w ataku na „Gęsiówkę”, uczestniczyła w akcjach bojowych na terenie Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego i Cmentarza Żydowskiego oraz nieudanym ataku na Dworzec Gdański. – Po upadku powstania wyjechała z Warszawy w transporcie dla starców i ciężko rannych. Po wojnie w wywiadach często podkreślała, że w najgorszych chwilach, gdy już nie było nadziei na przeżycie, wzywała ratunku Maryi – powiedział.
Ks. Kępa podkreślił, że nowa tablica, upamiętniająca najmłodszych powstańców będzie przypominać o utraconym pokoleniu, które poległo w obronie ukochanego miasta. Wyraził też wdzięczność inicjatorom i fundatorom tablicy, umieszczonej w kaplicy pamięci katedry polowej. – Dzieci powstania warszawskiego – to jak kamienie rzucane na szaniec, drogocenne perły, którymi nabywana była wolność i niepodległość Ojczyzny. Cześć ich pamięci – powiemy dzisiaj. Niech odpoczywają w pokoju – będziemy się modlić podczas tej liturgii – zachęcił duchowny.
Eucharystię koncelebrował ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej. We mszy św. uczestniczyli kombatanci, głównie ze zgrupowania AK „Chrobry II”.
Po liturgii odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy.
Głos zabrał płk Wiesław Newecki ps. „Kogut”, łącznik zgrupowania AK „Chrobry II”, powstaniec warszawski, który wyraził wdzięczność abp. Józefowi Guzdkowi za możliwość umieszczenia tablicy oraz Janusz Maksymowiczowi i Elżbiecie Sadzyńskiej ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych za wsparcie w realizacji tablicy. Podziękował też płk w st. spocz. Adamowi Buszce za projekt tablicy. Wyraził nadzieję, że odwiedzający katedrę będą modlić się i wspominać najmłodszych uczestników Powstania.
>>> Żołnierki, sanitariuszki, łączniczki… Powstanie pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego
Jolanta Piasecka, córka Danieli Piaseckiej ps. „Biała” ze zgrupowania AK „Chrobry II”, wyjaśniła, że pomysł ufundowania tablicy narodził się w rozmowach z płk. Wiesławem Neweckim, podkreślającym konieczność upamiętnienia najmłodszych uczestników powstania, którzy „z dnia na dzień wkroczyli w dorosłość, walcząc o wolność”. – To co robimy dla siebie, umiera wraz z nami; to co robimy dla innych, pozostaje na zawsze. Proszę o modlitwę i zachowanie w pamięci najmłodszych ofiar Powstania Warszawskiego – zaapelowała.
Na tablicy z brązu widnieje na niej napis: „Najmłodszym Bohaterom Powstania Warszawskiego 1944 r.” oraz symbol Zgrupowania AK „Chrobry II”. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Kępa. Pod tablicą złożone zostały kwiaty przez przedstawicieli IPN, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |